Trwa ładowanie...
Megafon.pl
26-09-2016 07:50

Muzyczno-filmowy wieczór z "Ostatnią rodziną" i Tomkiem Beksińskim w Trójce

Z okazji nagrodzonego Złotymi Lwami obrazu "Ostatnia rodzina", w radiowej Trójce odbędzie się specjalny wieczór poświęcony filmowi oraz Tomkowi Beksińskiemu, który był dziennikarzem rozgłośni.

Muzyczno-filmowy wieczór z "Ostatnią rodziną" i Tomkiem Beksińskim w TrójceŹródło: Materiały prasowe
d4k856d
d4k856d

Obraz trafi do kin 30 września, ale już w poniedziałek 26 września będzie go można zobaczyć przedpremierowo w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Trójce. Uroczysty pokaz uświetnią swoją obecnością odtwórcy głównych ról: Aleksandra Konieczna, Andrzej Seweryn, Andrzej Chyra i Dawid Ogrodnik, który do swej roli przygotowywał się m.in. w siedzibie radia na Myśliwieckiej 3/5/7.

Po 19.00 rozpocznie się muzyczno-filmowy wieczór poświęcony pamięci Tomasza Beksińskiego, który zadebiutował w Trójce 2 października 1982 roku.

Na początek dwugodzinna, wspomnieniowa audycja "Aksamit" Anny Gacek (godz. 19.05-21.00), której gośćmi będą przyjaciele, współpracownicy i słuchacze Tomka.

W poniedziałkowym wydaniu "Do południa" (godz. 9.05 - 12.00) Trójka zaprezentuje premierowo utwór "W teatrze cieni" Anji Orthodox - wokalistki grupy Closterkeller i wieloletniej przyjaciółki Tomka - dedykowany właśnie popularnemu "Beksie".

d4k856d

O godz. 21.05 rozpocznie się "Klub Trójki" z udziałem twórców i aktorów filmu "Ostatnia rodzina", który poprowadzi Ryszard Jaźwiński.

Wreszcie od godz. 22.05 do 2.00 Program 3 wyemituje ostatnią, czterogodzinną audycję Beksińskiego "Trójka pod księżycem" - nadaną oryginalnie w nocy 11 na 12 grudnia 1999 roku i zawierającą jego słynne słowa: "I w ogóle może to być nasze ostatnie spotkanie, nie wiadomo, co się wydarzy".

Dwa tygodnie później, 24 grudnia, dziennikarz i tłumacz literatury angielskiej popełnił samobójstwo.

Przypomnijmy, że akcja "Ostatniej rodziny" zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka - Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.

d4k856d

Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie.

Film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego wyróżniono Złotymi Lwami. Aleksandra Konieczna i Andrzej Seweryn za swe kreacje w "Ostatniej rodzinie" otrzymali też nagrody aktorskie. Ponadto biograficzne dzieło zostało docenione przez publiczność.

d4k856d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k856d