Na ratunek DKF-om
W dobie multipleks贸w Dyskusyjne Kluby Filmowe, kina studyjne i ma艂e kina o ambitnym repertuarze podupadaj膮. Zamierza je ratowa膰 Polski Instytut Sztuki Filmowej.
W bud偶ecie Instytutu zarezerwowano w tym roku na ten cel cztery miliony z艂otych. W kwietniu Instytut rozpocznie przyjmowanie kolejnych wniosk贸w o dotacje; pierwsze wp艂yn臋艂y w lutym.
Dyrektor Instytutu Agnieszka Odorowicz poinformowa艂a, 偶e ka偶dy z DKF-贸w mo偶e otrzyma膰 do 10 tysi臋cy rocznie. Na pieni膮dze mog膮 te偶 liczy膰 kina studyjne i ma艂e kina, kt贸re w repertuarze maj膮 co najmniej 15 procent kina europejskiego, w tym 10 procent polskiego.
Pieni膮dze b臋dzie mo偶na przeznaczy膰 na zakup kopii filmowych, na promocj臋 i spotkania z tw贸rcami. Dodatkowe 2 miliony z艂otych Instutut przeznaczy w tym roku na rozw贸j infrastruktury ma艂ych kin, co ma szczeg贸lne znaczenie dla ma艂ych miejscowo艣ci.
Szefowa Federacji Dyskusyjnych Klub贸w Filmowych Aleksandra Myszak powiedzia艂a, 偶e w Polsce jest 130 klub贸w dyskusyjnych, kt贸re od偶yj膮 dzi臋ki zastrzykowi finansowemu.
Program o偶ywienia dzia艂alno艣ci Dyskusyjnych Klub贸w Filmowych i ma艂ych kin zosta艂 przedstawiony podczas spotkania z ich przedstawicielami w Katowicach.
Wzi臋li oni udzia艂 w odbywaj膮cym si臋 tam Kongresie "Kie艣lowski - In Memoriam". Polski Instytut Sztuki Filmowej jest wsp贸艂organizatorem czterodniowej imprezy upami臋tniaj膮cej zmar艂ego 10 lat temu Krzysztofa Kie艣lowskiego.
Agnieszka Odorowicz przypomnia艂a, 偶e by艂 on entuzjast膮 DKF- 贸w, st膮d zaproszenie na spotkanie dzia艂aczy tego ruchu kulturalnego. Podczas kongresu, kt贸ry zako艅czy si臋 we wtorek trwaj膮 pokazy film贸w, seminaria, dyskusje o tw贸rczo艣ci tego jednego z najbradziej znanych w 艣wiecie polskich re偶yser贸w filmowych.