Nadchodzi Festiwal Filmu Krótkiego!
11. edycja Festiwalu Filmu Krótkiego to 5 dni lata (4-7 lipca), podczas których obejrzymy ponad 50 filmów krótkometrażowych nagradzanych w roku 2011 na największych festiwalach filmowych (Sundance Film Festival, Festival de Cannes, International Filmfestspiele Berlin, Oscary).
Od jedenastu lat FFK odbywa się w najciekawszych miejscach Warszawy. Tym razem projekcje odbędą się m.in. na Placu Zabaw, w Chłodnej 25, Skwerze, Cafe Kulturalnej, Znajomych Znajomych i Kredka Cafe (pokaz dla dzieci). Filmy są na żywo czytane przez znanych polskich lektorów Tomasza Knapika, Rocha Siemianowskiego i Tomasza Pijanowskiego.
W tym roku w jury zasiądą: Jacek Rakowiecki (redaktor naczelny miesięcznika FILM), Katarzyna Rosłaniec (reżyserka) oraz Paweł Sala (reżyser).
Program:
THE GRUFFALO (Gruffalo)
2009, 27 min, animacja, Wielka Brytania
Reżyseria Jakob Schuh i Max Lang
Produkcja Magic Light Pictures
Film został oparty na książce Julii Donaldson z ilustracjami Axela Schefflera pod tym samym tytułem opublikowanej w 1999 roku przez Macmillan's Children's Books i wkrótce okrzykniętej przez brytyjską prasę mianem “współczesnej klasyki”. Do dnia dzisiejszego książka została przełożona na 40 języków a film duetu Jakob Schuh i Max Lang był nominowany zarówno do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej jak też nagrody BAFTA oraz zdobył Prix Jeunesse w 2010 r.
Oscary 2011 - nominacja w kategorii najlepszy film animowany.
LET'S POLLUTE (Zanieczyszczajmy)
2009, 7 min, animacja, Stany Zjednoczone
Reżyseria Geefwee Boedoe
“Let's Pollute” to film stworzony na wzór amerykańskich filmów edukacyjnych z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jest to swego rodzaju owoczesna satyra pokazująca jak zanieczyszczenie środowiska stało się dziedzictwem ludzkości i pozwala na dynamiczny wzrost gospodarczy. Po krótkim rysie historycznym skażenia od czasów sprzed Rewolucji Przemysłowej do dnia dzisiejszego film skupia się na współczesnej rodzinie ery atomu i jej codziennym dziele zanieczyszczenia. Poprzez pokazanie marnotrawstwa konsumpcjonizmu, polityki korporacji i fatalnych skutków dla środowiska naturalnego film instruuje nas jak być jeszcze lepszymi trucicielami i jak jeszcze gruntowniej zrujnować otaczający nas świat.
Oscary 2011 - nominacja w kategorii najlepszy film animowany.
THE LOST THING (Zagubione)
2010, 15 min, animacja, Australia
Reżyseria Shaun Tan i Andrew Ruhemann
Produkcja PASSION PICTURES AUSTRALIA
Pewien osobnik w czasie zbierania na plaży kapsli od butelek natyka się na przedziwną istotę. Szybko zdając sobie sprawę, że stworzenie to zgubiło się postanawia dowiedzieć się do kogo ono należy lub skąd pochodzi. Spotyka się jednak z kompletną obojętnością spotykanych ludzi, którzy “zagubione” coś traktują jako niemiły wtręt w codzienna rutynę. Z niewyjaśnionych do końca przyczyn chłopak postanawia pomóc “zagubionemu”. “The Lost Thing” został oparty na uznanej ilustrowanej książce autorstwa Shauna Tana. Jest to współczesna bajka o unikalnej estetyce na swój sposób skierowana do czytelników w każdym wieku. Film jest jednocześnie debiutem reżyserskim zarówno producenta Andrew Ruhemanna jak i rysownika Shauna Tana.
Oscary 2011 - zdobywca statuetki Oscara w kategorii najlepszy film animowany.
MADAGASCAR, CARNET DE VOYAGE (Madagaskar - dziennik podróży)
2010, 11 min, animacja, Francja
Reżyseria Bastien Dubois
Produkcja SACREBLEU PRODUCTIONS
Zapis wrażeń jakie europejski podróżnik wyniósł ze swej eskapady po “Czerwonej Wyspie”, a zwłaszcza z doświadczenia malgaskiej tradycji Famadihana, spotkania żywych i zmarłych.
Oscary 2011 - nominacja w kategorii najlepszy film animowany.
STUDENCKIE OSCARY 2011
RAJU
2010, 24 min, fabuła, Niemcy
Reżyseria Max Zähle
Hamburg Media School, Niemcy
Pewne niemieckie małżeństwo udaje się do Indii aby zaadoptować osieroconego chłopca. Kiedy dziecko nagle znika dociera do nich, że to oni mogą być częścią problemu. Studenckie Oscary 2011 - brązowy medal w kategorii film zagraniczny.
THE VERMEERS
2011, 6 min, eksperymentalny, USA
Reżyseria Tal S. Shamir
The New School, Nowy Jork
The Vermeers jest filmowym wyrażeniem malarstwa Jana Vermeera stworzonym przy użyciu współczesnej cyfrowej palety kolorów. To próba scalenia zawartości filmu - sztuki z jego konstrukcją - film został pomyślany jako trailer. Pragnieniem twórcy była kontemplacja malarstwa Vermeera z nieoczekiwanego punktu widzenia - wiernego źródłu obrazu lecz wyrażającego zarazem skalę postępu technologicznego. Tal S. Shamir Studenckie Oscary 2011 - złoty medal w kategorii film alternatywny.
The CORRESPONDENCE (Meldunek)
2011, 6 min, animacja, USA
Reżyseria Zach Hyer
Pratt Institute, Nowy Jork
Akcja “Correspondence” toczy się w czasie bliżej nieokreślonej wojny i podejmuje wątek nadużycia władzy. To historia żołnierza, który musi ryzykować życie z błahych powodów.
Studenckie Oscary 2011 - złoty medal w kategorii film animowany.
Cały program festiwalu i więcej informacje na www.ffk.waw.pl Główny organizator Festiwalu: Centrum ŁOWICKA.
Wstęp wolny!