Trwa ładowanie...
30-06-2006 16:31

Nagrody 7. Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich

Nagrody 7. Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich
d1ujcgg
d1ujcgg

29 czerwca odbyły się ostatnie projekcje 7. edycji Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich. W sekcji konkursowej NOWE KINO AMERYKI ŁACIŃSKIEJ znalazło się 16 najciekawszych obrazów z ostatnich lat, w tym 14 nie pokazywanych dotychczas w Polsce. Oto wyniki konkursów festiwalowych.

Widzowie przyznali w głosowaniu internetowym Nagrodę Publiczności filmowi meksykańsko-kolumbijskiemu Rosario Tijeras wyreżyserowanemu przez Emilio Maillé. Ekranizacja kultowej książki Jorge Franco otrzymała najwyższą średnią ocen wyprzedzając film brazyjiski Prawie jak bracia i urugwajski Podróż nad morze, które zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce w głosowaniu widzów.

Nagroda Krytyki przypadła w udziale filmowi argentyńskiemu Los muertos w reżyserii Lisandro Alonso. Malwina Grochowska z miesięcznika KINO przyznająca nagrodę w imieniu dziennikarzy zdecydowała się także wyróżnić film urugwajski Alma mater wyreżyserowany przez Alvaro Buelę.

Odbywający się cyklicznie od roku 2000 Festiwal Filmów Latynoamerykańskich na stałe wpisał się do kalendarza imprez kulturalnych w Polsce. Festiwal od siedmiu lat stawia sobie za cel prezentowanie wszystkich wartościowych form filmowych powstających w Ameryce Łacińskiej, od kasowego kina rozrywkowego po dzieła autorskie i eksperymentalne.

d1ujcgg

W zakończonej wczoraj 7. edycji Festiwalu wzięło udział ponad 6.000 widzów, którzy mieli możliwość obejrzenia 37 filmów z 8 krajów. Tegoroczny festiwal był trzecią ogólnopolską edycją imprezy. Projekcje miały miejsce w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu oraz Toruniu.

Organizatorem 7. Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich jest Agencja Promocji Mañana we współpracy z Gutek Film. Festiwal jest realizowany z pomocą środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz programu Promocja Twórczości Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal został zorganizowany we współpracy z ambasadami Argentyny, Brazylii, Chile, Kolumbii, Meksyku, Urugwaju i Wenezueli.

Agencja Promocji Mañana zajmująca się od pięciu lat promocją kina latynoamerykańskiego w Polsce rozpoczyna w tym roku dystrybucję filmów z Ameryki Łacińskiej. 1 września na ekrany polskich kin trafi pełnometrażowa animacja argentyńska Marsjanin Mercano.

d1ujcgg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ujcgg