Najlepsze dramaty 2016 – TOP 10
27.12.2016 | aktual.: 02.01.2017 09:06
Rok 2016 obfitował w wiele znakomitych dramatów. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na ekranach polskich kin pojawiły produkcje tego typu, które zbierały laury na różnego rodzaju festiwalach filmowych. Oczywiście nie zabrakło wśród nich obrazów nagrodzonych Oscarami. Które dramaty 2016 najmocniej zapadły w pamięci widzów? Czy jest to pasjonująca i szokująca opowieść o głośnym dziennikarskim śledztwie? A może historia żołnierza, który nie godził się na użycie broni? Oto przegląd najlepszych dramatów tego roku!
30 grudnia do Polski wszedł najnowszy obraz Jima Jarmuscha – "Paterson". Kameralny dramat ukazuje kulisy zwykłego życia kierowcy autobusu. Film spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem krytyków i był nominowany do Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes. W roli głównej produkcji występuje Adam Driver.
Z okazji premiery "Patersona" przedstawiamy podsumowanie najlepszych dramatów 2016 roku. Przypomnijmy sobie najbardziej poruszające produkcje ostatnich miesięcy. O wielu z nich pamiętać będziemy przez długie lata…
"Mustang"
Przegląd najlepszych dramatów 2016 rozpoczynamy od obrazu Deniz Gamze Ergüven – "Mustang". To wstrząsająca historia pięciu sióstr żyjących w prowincjonalnym tureckim miasteczku. Dziewczyny wychowane są przez swoich opiekunów według surowych i konserwatywnych zasad. Gdy babcia i wujek zaczynają wydawać je za mąż, bohaterki próbują przeciwstawić się im postanowieniom. Wkrótce dochodzi do ogromnej tragedii. Film mocno inspirowany kultowymi "Przekleństwami niewinności" w reżyserii Sofii Coppoli. W rolach głównych Günes Sensoy, Doga Zeynep Doguslu, Tugba Sunguroglu, Elit Iscan i Ilayda Akdogan.
"Cuda z nieba"
"Cuda z nieba" Patricii Riggen przedstawia opartą na faktach historię dziesięcioletniej dziewczynki cierpiącej na rzadką chorobę układu trawiennego. Bohaterka większość swojego krótkiego życia spędziła w szpitalu. Wkrótce jej zdrowie znacznie się polepsza. Dzięki temu pacjentka może pobawić się na zewnątrz z ukochanymi siostrami. W trakcie dziecięcych harców dochodzi do wypadku. Chora dziewczynka wpada do środka spróchniałego drzewa. Gdy udaje się ją wydostać, jest nieprzytomna. Wszyscy są przygotowani do tego, by usłyszeć od lekarzy najgorszą nowinę. Tymczasem bohaterka budzi się i zdradza, że widziała w zaświatach Jezusa. W rolach głównych Kylie Rogers i Jennifer Garner.
"Ja, Daniel Blake"
W gronie najlepszych dramatów 2016 roku znalazł się zwycięzca Konkursu Głównego na Festiwalu Filmowym Cannes. "Ja, Daniel blake" Kena Loacha to wzruszająca opowieść o mężczyźnie, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci. Bohater sam jednak potrzebuje wsparcia w trakcie procesu ubiegania się o rentę. Tytułowy Daniel Blake mierzy się z bezwzględną i absurdalną machiną biurokracji. W rolach głównych Dave Johns i Hayley Squires.
"Przełęcz ocalonych"
"Przełęcz ocalonych" Mela Gibsona jest nie tylko jednym z najlepszych dramatów mijającego roku, ale też okazał się chyba największą kinową niespodzianką ostatnich dwunastu miesięcy. Wiele osób wyczekiwało nowego dzieła autora "Pasji", jednak mało kto spodziewał się, że obraz ten spotka się z tak rewelacyjnym przyjęciem. "Przełęcz ocalonych" opowiada historię amerykańskiego sanitariusza, który po wybuchu II wojny światowej rusza na front. Bohater zostaje przydzielony do korpusu medycznego na Okinawie. Ze względu na przekonania religijne odmawia on noszenia broni. Postawa sanitariusza nie podoba się jego dowódcy. Wkrótce młody żołnierz zaczyna budować swoją legendę. W roli głównej wspaniały Andrew Garfield.
"Światło między oceanami"
Kolejnym filmem w zestawieniu najlepszych dramatów 2016 jest "Światło między oceanami" Dereka Cianfrance’a. Obraz koncentruje się na relacji Toma Sherbourne’a i jego ukochanej Isabel. Mężczyzna jest weteranem wojennym i przyjmuje posadę latarnika na bezludnej wyspie u wybrzeży Australii. Zmiana otoczenia ma pomóc im w poczęciu upragnionego potomka. Choć kochankowie starają się o dziecko, Isabel nie może zajść w ciążę. Sytuacja ta zaczyna wpędzać kobietę w depresję. Nieoczekiwanie Tom znajduje u brzegu łódź z noworodkiem. Para przyjmuje dziecko pod swój dach. Ich szczęście nie trwa długo. Na wyspie pojawia się wkrótce matka bobasa. W rolach głównych Alicia Vikander i Michael Fassbender.
"Zanim się pojawiłeś"
"Zanim się pojawiłeś" They Sharrock ukazuje perypetie 26-letniej dziewczyny, która nie ma pomysłu na swoje życie. Dziewczyna dorabia na różne sposoby, by móc związać koniec z końcem. Wkrótce bohaterka najmuje się do opieki nad niepełnosprawnym bankierem. Bogaty mężczyzna daje się poznać jako osoba zgorzkniała i cyniczna. Nowa opiekunka postanawia udowodnić mu, że wciąż ma szanse znaleźć szczęście. Między dwójką bohaterów rodzi się wkrótce niezwykłe uczucie. W rolach głównych Emilia Clark oraz Sam Clafin.
"Sully"
Jednym z najlepszych dramatów 2016 roku okazał się również "Sully" Clinta Eastwooda. Film ten jest opartą na faktach historią amerykańskiego pilota, który uchronił pasażerów samolotu od wielkiej tragedii, lądując w brawurowy sposób na rzece Hudson. W tytułowej roli Tom Hanks.
"Toni Erdmann"
W zestawieniu najlepszych dramatów 2016 roku nie mogło zabraknąć rozchwytywanego obrazu Maren Ade – "Toniego Erdmanna". Doskonale napisany oraz zagrany film ukazuje specyficzną relację między ojcem a córką. Winfred jest emerytowanym nauczycielem gry na pianinie. Mężczyzna to typ żartownisia uwielbiające robić kawały znajomym. Winfred ma jedną córkę – Ines. Kobieta pracuje w wielkiej firmie i prężnie wspina się po kolejnych szczeblach kariery. Stosunki między nią a ojcem są dość chłodne. Nieoczekiwanie Winfred decyduje się odwiedzić córkę. Ich spotkanie zaczyna przybierać niespodziewanego przebiegu. W rolach głównych Peter Simonischek i Sandra Hüller.
"Spotlight"
Nagrodzony Oscarem "Spotlight" w kategorii "Najlepszy film roku" przedstawia szokujące kulisy pewnego dziennikarskiego śledztwa. Oparty na faktach obraz Toma McCarthy’ego ukazuje historię pracowników bostońskiej gazety, którzy trafiają na ślad pedofilskiego skandalu w Kościele katolickim. W rolach głównych Michael Keaton, Mark Ruffalo, Rachel McAdams i Brian d’Arcy James.
"Pokój"
Zestawienie najlepszych dramatów 2016 roku zamyka rewelacyjny "Pokój" Lenny’ego Abrahamsona. Ekranizacja powieści Emmy Donoghue opowiada o młodej dziewczynie, która wraz ze swoim synem przetrzymywana jest przez psychopatycznego porywacza w odizolowanym od świata pokoju. Kobieta chce w miarę możliwości oszczędzić dziecku traumatycznych doświadczeń. Tłumaczy więc synkowi, że wszystkie rzeczy realne znajdują się jedynie w zasięgu ich wzroku. Wkrótce zakładnikom udaje się wydostać z zamkniętego pomieszczenia. Kilkuletni Jack zaczyna poznawać świat na nowo. Jego matka nie potrafi jednak odnaleźć się na wolności. W rolach głównych doskonały Jacob Tremblay oraz nagrodzona Oscarem Brie Larson.