"Dwunastu odważnych" to jeden z najlepszych filmów o wojnie 2018 roku.
Kapitan Mitch Nelson razem ze swoim oddziałem zostaje oddelegowany do Afganistanu po ataku terrorystycznym z 11 września 2001 roku. Żołnierze rozpoczynają współpracę z generałem Dostumem, który przewodzi siłom Sojuszu Północnego.
Nieprzyzwyczajeni do walki w pustynnych warunkach członkowie zespołu kapitana Nelsona muszą współpracować z mudżahedinami, pokonując tym samym własną niechęć.
W dramacie wojennym "Dwunastu odważnych" wystąpili Chris Hemsworth, Michael Shannon oraz Michael Pena.
Sobibór
Jak Konstantin Chabienski przedstawił bunt w obozie zagłady w Sobiborze?
"Sobibór" to już trzeci film nawiązujący do buntu, który wybuchł 14 października 1943 roku w obozie zagłady w Sobiborze na Lubelszczyźnie. Pierwszy z nich "Ucieczka z Sobiboru" to produkcja angielska z 1987 roku, zaś drugi "Sobibór" to obraz dokumentalny.
Akcja filmu Konstantina Chabienskiego rozpoczyna się kilka dni przed wybuchem buntu. Przedstawia przygotowania do heroicznej próby ucieczki, którą tylko nielicznym udało się zrealizować. Czy dramat oddaje realia II wojny światowej? Warto się przekonać.
303. Bitwa o Anglię (Hurricane: Squadron 303)
"303. Bitwa o Anglię" to kolejny film o II wojnie światowej z 2018 roku.
Polsko-brytyjska koprodukcja o najsłynniejszych lotnikach z Dywizjonu 303 to ciekawie przedstawiona historia.
W filmie "303. Bitwa o Anglię" poznajemy losy dowódcy Witolda Urbanowicza oraz jego byłych uczniów ze szkoły w Dęblinie: Jana Zumbacha czy Witolda "Tolo" Łokuciewksiego.
W rolach głównych reżyser David Blair obsadził Iwana Rheona, Marcina Dorocińskiego, Milo Gibsona czy Stefanie Martini.
Żółtodzioby (The yellow birds)
Choć film wojenny "Żółtodzioby" miał oficjalną premierę 21 stycznia 2017 roku, produkcja ukazała się w Polsce ponad rok później – 24 czerwca 2018 roku.
Alexandre Moors przedstawia ciekawą historię dwóch młodych chłopaków, Daniela i Brandona, którzy spełniają dziecięce marzenie i zaciągają się do wojska. Wojenne realia nie są dla nich tak łaskawe, jak sobie wyobrażali.
Historia opisywana jest z trzech różnych perspektyw: matek czekających na powrót synów, dowódcy oddziału sierżanta Sterlinga oraz samych chłopaków, którzy na ekranie przechodzą metamorfozę.
W filmie "Żółtodzioby" wystąpili Alden Ehrenreich, Tye Sheridan, Toni Collette, Jennifer Aniston i Jack Huston.
Dywizjon 303. Historia prawdziwa
"Dywizjon 303. Historia prawdziwa" to już drugi film na naszej liście, który opowiada o słynnych lotnikach.
Denis Delić wyreżyserował film wojenny "Dywzjon 303. Historia prawdziwa", do którego scenariusz napisali Jacek Samojłowicz, Krzysztof Burdza i Tomasz Kępski.
Witold Urbanowicz i jego początkowo wyśmiewani podopieczni tworzą jednostkę specjalną RAF-u. Ich popisy na polu walki nie miały sobie równych.
W rolach głównych pojawili się Piotr Adamczyk, Maciej Zakościelny oraz Cara Theobold.
Kamerdyner
Na kolejny film Filipa Bajona czekaliśmy trzy lata. Było warto?
Najnowsza polska produkcja "Kamerdyner" to trudna historia opowiadająca o życiu Polaków, Niemców i Kaszubów. Pruska rodzina von Kraussów, kaszubski chłopiec i patriota Bazyli Miotke — to z ich udziałem zbliżamy się do krwawego finału, który doprowadzi do egzekucji w piaśnickich lasach.
W rolach głównych zobaczymy Sebastiana Fabijańskiego, Janusza Gajosa, Adama Woronowicza czy Annę Radwan.
Jeszcze dzień życia (Another day of life)
Czy animacja była dobrym pomysłem na zekranizowanie reportaży Kapuścińskiego?
Wojna w Angoli w 1975 roku. Reportażysta Ryszard Kapuściński wpada w sam jej środek. Niebezpieczna misja zmieni jego postrzeganie zarówno jako pisarza, jak i człowieka. Reżyserzy Damian Nenow i Raul de la Fuente stworzyli ciekawą animację przeplataną z archiwalnymi zdjęciami.
"Jeszcze dzień życia" to interesująca produkcja, którą warto dodać do listy filmów o wojnie z drugiej połowy 2018 roku.
Operacja Overlord (Overlord)
"Operacja Overlord" to nietypowa produkcja na naszej liście najlepszych filmów o wojnie z 2018 roku.
Celem grupy odważnych amerykańskich spadochroniarzy jest okupowana Francja. Lądują niedaleko wieży kościelnej, gdzie znajduje się nadajnik radiowy. Okazuje się, że naziści w kościele stworzyli laboratorium, w którym przeprowadzają tajne eksperymenty. Amerykanie będą mieli poważny problem, jeśli naziści odkryją ich wielką tajemnicę.
Co sądzicie o produkcji "Operacja Overlord"? Dla nas było to wielkie zaskoczenie!
The catcher was a spy
A może spodoba wam się film szpiegowski "The catcher was a spy" z Paulem Ruddem w roli głównej?
Moe Berg był sławnym bejsbolistą, który został zwerbowany przez amerykański rząd. Jako szpieg został wysłany do Niemiec, by śledzić nazistów, którzy chcą skonstruować bombę atomową. Czy bejsbolista poradzi sobie w trudnej roli? A może zostanie rozpoznany przez nazistów, a w konsekwencji rozstrzelany?
Film "The catcher was a spy" jest oparty na prawdziwej historii – to dodatkowy argument przemawiający za tym, by obejrzeć ten obraz.
A private war
Na koniec zostawiliśmy ciekawą produkcję o słynnej amerykańskiej korespondentce wojennej.
Marie Colvin straciła oko podczas pobytu na Sri Lance. To nie przeszkodziło jej jednak w kontynuacji podróży po najbardziej niebezpiecznych rejonach światach. Odważna kobieta spotkała na swojej drodze fotografa Paula Conroya, z którym wyruszyła do Syrii. Przygody Marie Colvin to gotowy scenariusz na film.
W końcu się udało – "A private war" to niezwykle udana produkcja, którą zdecydowanie warto obejrzeć.