Trwa ładowanie...
d2i6hl7

Kamerdyner (2018)

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
3
1
d2i6hl7
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

"Kamerdyner" to dramat historyczny polskiej produkcji z 2018 roku, którego akcja rozgrywa się między 1900 a 1945 rokiem. Przedstawia on oparte na prawdziwych wydarzeniach, krzyżujące się ze sobą losy Polaków, Kaszubów oraz Niemców. Reżyserem filmu "Kamerdyner" jest Filip Bajon.

Kamerdyner – opis fabuły

Akcja filmu "Kamerdyner" rozgrywa się na północnych Kaszubach, gdzie na początku XX wieku przeplatają się ścieżki Kaszubów, Niemców i Polaków. Młody Kaszub Mateusz Krol (Sebastian Fabijański) trafia do arystokratycznej rodziny pruskiej, która postanawia go przygarnąć po tym, jak jego matka umiera. Mateusz dorasta pod okiem Gerdy von Krauss (Anna Radwan). Między nim a jego rówieśniczką Maritą von Krauss (Marianna Zydek) kiełkuje uczucie. Jak jednak potoczy się ich historia w tych burzliwych czasach, w których rozegrały się dwie niszczycielskie wojny światowe?

Kamerdyner – tło historyczne

Akcja "Kamerdynera" toczy się na przestrzeni kilkudziesięciu lat i skupia się na konfliktach politycznych oraz społecznych na terenie północnej Polski w pierwszej połowie XX wieku. W filmie duże znacznie mają wydarzenia takie jak podpisanie traktatu wersalskiego czy ludobójstwo w lasach piaśnickich. Istotnym zagadnieniem jest też sytuacja Kaszubów, o których sprawę walczył działacz społeczny Antoni Abraham, w "Kamerdynerze" portretowany przez postać Bazylego Miotke (Janusz Gajos)

Kamerdyner – ciekawostki

  • Zdjęcia do filmu "Kamerdyner" powstawały już od 2015 roku, a zakończyły się w kwietniu 2018. Lokacje, w których kręcono, to m.in. Warszawa, Mazury, Piaśnica, Widryny, Gdańsk, Hel i Wejherowo.
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisało historię z filmu "Kamerdyner" w Program Wieloletni "Niepodległa". Program ruszył z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a "Kamerdyner" jest nim objęty do końca 2018 roku.
  • Specjalnie do filmu "Kamerdyner" powstała piosenka "Stare drzewa", ktrórej wykonawcą jest Kortez.
Kamerdyner (2018)
Tytuł oryginalny

Kamerdyner

Gatunek

dramat historyczny

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

2018

Data światowej premiery

21.09.2018

Data polskiej premiery

21.09.2018

Reżyser
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

3
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i6hl7
d2i6hl7
d2i6hl7