Naomi Watts
Jedna z najpopularniejszych współczesnych aktorek amerykańskich, znana zarówno z udziału w kasowych superprodukcjach („King Kong”), jak również w niszowych propozycjach Davida Lyncha.
Urodziła się 28 września 1968 roku w Shoreham w hrabstwie Kent, w Anglii, jednak dorastała częściowo w Australii, gdzie przeprowadziła się z mamą i dziadkami w 1980 roku. Cztery lata wcześniej przeżyła śmierć ojca, znanego dźwiękowca współpracującego z zespołem Pink Floyd (to jego śmiech słychać w „Shine On Your Crazy Diamond”), który zmarł na skutek przedawkowania heroiny.
Już jako nastolatka zaczęła brać udział w castingach (na jednym z nim poznała przyszłą przyjaciółkę Nicole Kidman) oraz uczęszczać na lekcje aktorstwa. Zadebiutowała w 1986 roku rolą w filmie „For Love Alone”, u boku Sama Neilla i Hugo Weavinga. Mniej więcej w tym samym czasie postanowiła spróbować kariery w zawodzie modelki. Otrzymała propozycję pracy w agencji modelek w Japonii, wyjechała, jednak po roku zrezygnowała z tego typu pracy stwierdzając, że zupełnie mija się ona z jej powołaniem i marzeniami. Po powrocie do Australii pracowała jeszcze przez chwilę jako redaktorka w magazynie mody „Follow me”, jednak wyraźne „ciągoty” w kierunku aktorstwa nie dały jej długo usiedzieć na tym miejscu.
W 1991 roku wylądowała obok Nicole Kidman w obsadzie filmu „Randka na przerwie” oraz obok Russela Crowe w miniserialu „Brides of Christ”. Miała szansę zostać gwiazdą na kontynencie, jednak – jak zresztą wiele innych – marzyła przede wszystkim o Hollywood. Odważyła się spróbować szczęścia w „fabryce snów” i w 1993 roku przeprowadziła się do Los Angeles.
Choć z miejsca dostała angaż w komedii „Przedstawienie” (1993), a później w różnych innych mniej lub bardziej znanych i udanych produkcjach, z których można wspomnieć m.in. o roli w komedii fantasy „Tank Girl” (1995) oraz o głównej roli w horrorze „Dzieci kukurydzy IV” (1996), na przełom w karierze musiała poczekać aż do 2001 roku. Aktorka otrzymała wówczas jedną z głównych ról w filmie Davida Lyncha „Mulholland Drive”, dzięki któremu została zauważona nie tylko przez rzesze fanów ekscentrycznej twórczości reżysera oraz krytyków, ale też przez amerykańskich producentów – film bowiem nominowany był do Oskara za reżyserię.
Już w 2002 roku zagrała w pierwszej części remake’u japońskiego horroru „The Ring” (sequel w 2005), rok później wystąpiła wraz z Kate Hudson w komedii Jamesa Ivory’ego „Rozwód po francusku”, w koprodukcji australijsko- francusko-brytyjskiej „Ned Kelly” z Orlando Bloomem oraz w głośnym filmie „21 gramów” Alejandro Gonzáleza Inárritu, obok Benicio Del Toro i Seana Penna, za rolę w którym otrzymała prestiżową Nagrodę dla Najlepszej Aktorki na festiwalu w Wenecji oraz nominacje do Oskara i nagrody BAFTA. Po raz kolejny zagrała też u Lyncha w krótkometrażowym obrazie „Króliki” (2002).
Występem, który uczynił aktorkę niekwestionowaną gwiazdą była główna rola w superprodukcji Petera Jacksona „King Kong” (2005). Później Watts pojawiła się u Marka Forstera w thrillerze „Zostań” (2005), w głównej roli w komedii „Ellie Parker” (2005) oraz w chińsko-amerykańskiej adaptacji powieści o miłości, zatytułowanej „Malowany welon” (2006), gdzie partnerował jej Edward Norton.
Ostatnimi projektami aktorki jest rola u Davida Cronenberga w thrillerze „Eastern Promises” (2007) oraz spotkanie zawodowe z przyjaciółką, Nicole Kidman na planie obrazu zatytułowanego „Need” (2008).
Od 2004 roku aktorka działa również jako producentka filmowa. Wyprodukowała m.in. film „Już tu nie mieszkamy” oraz wspomnianą komedię „Ellie Parker”. W obu filmach wzięła też udział. W 2009 roku zagrała w filmie “The International” oraz “Mother and Child”. W 2010 wystąpiła w filmach “Poznasz przystojnego bruneta” oraz “Czysta gra”.Rok 2011 to rola w filmie “Dream House”.
25 lipca 2007 urodziła syna Alexandra Pete’a, którego ojcem jest aktor Liev Schreiber. 13 grudnia 2008 r. para powitała swoje drugie dziecko – syna, o imieniu Samuel Kai Schreiber.