Trwa ładowanie...
d3ftv62

Nathan Lane

Najnowsze informacje
4.8
(6 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Jersey City, New Jersey, USA

Filmografia:
d3ftv62
WP Film
Źródło: WP Film

Nathan Lane to amerykański aktor filmowy i teatralny, urodzony 3 lutego 1956 roku w Jersey City w USA.

Nathan Lane – życiorys

Nathan Lane wywodzi się z katolickiej rodziny o irlandzkich korzeniach. Ojciec Nathana, Daniel, pracował jako kierowca ciężarówki, natomiast matka, Nora, zmagała się z chorobą maniakalno-depresyjną. Nathan Lane ma dwóch braci.

Uczęszczał i ukończył szkołę średnią przygotowawczą St Peter's w Jersey City, New Jersey (1974), gdzie został wybrany najlepszym aktorem. Nathan Lane ma angielskie i irlandzkie pochodzenie.

Imię Nathan sprawia, że często sugeruje się mu żydowskie pochodzenie. W jednym z wywiadów wyjaśnił, że wielokrotne wcielanie się w postaci Żydów sprawiło, że ich kultura stała się częścią jego życia. Nathan Lane otwarcie przyznał, że jest gejem. Kiedy powiadomił o tym matkę, ta odparła, że wolałaby, żeby umarł.

Nathan Lane, był wieloletnim członkiem i osobą kwestującą organizacji Broadway Cares/Equity Fights AIDS i został uhonorowany za swoją pracę przez kampanię Human Rights Campaign, Gay & Lesbian Alliance Against Defamation,The Trevor Project i fundację Matthew Sheparda.

17 listopada 2015 Nathan Lane poślubił swojego wieloletniego partnera, producenta teatru i pisarza Devlina Elliotta.

Nathan Lane – kariera zawodowa

Początek kariery aktorskiej Nathana Lane'a przypada na rok 1981, kiedy to wystąpił w filmie telewizyjnym pt. Valley of the Dolls, na podstawie powieści Jacqueline Susann. Zadebiutował w Broadwayu w 1982 roku w sztuce Noëla Cowarda Present Laughter jako Roland Maule (nominacja do Drama Desk) z Georgem C. Scottem, Kate Burton, Daną Ivey i Christine Lahti.

Jego drugi występ na Broadwayu to udział w muzycznym spektaklu Merlin z 1983 roku, w którym wystąpili Chita Rivera i magik Doug Henning. W 1992 roku Nathan Lane zagrał w hitowym wznowieniu musicalu Guys and Dolls. Wystąpili tu także Peter Gallagher i Faith Prince.

Lata 90. to przede wszystkim udane występy Nathana Lane'a na Broadwayu. Zagrał m.in. w takich spektaklach: Laughter on the 23rd Floor, A Funny Thing Happened on the Way to the Forum, Mizlansky/Zilinsky or 'Schmucks'.

W USA Nathan Lane jest znanym aktorem musicalowym. Występował ponadto w produkcjach fabularnych. Licznej publiczności dał się poznać jako homoseksualny partner postaci granej przez Robina Williamsa w Klatce dla ptaków (The Birdcage, 1996) oraz heteroseksualny maniak-seksoholik w serialu komediowym Brawo, bis!

Nathan Lane – ciekawostki

Nathan Lane był gospodarzem nagród Tony Award w 1996 roku i współprowadzącym je w 1995 (z Glenn Close i Gregorym Hinesem), w 2000 (z Rosie O'Donnell) i w 2001 (z Matthew Broderickem).

Urodził się jako Joseph Lane, ale musiał zmienić swoje imię, aby przystąpić do Actors Equity, ponieważ był już inny aktor o imieniu Joseph Lane. Wybrał imię Nathan od postaci Nathana Detroit z broadwayowskiego musicalu Guys and dolls.

9 stycznia 2006 roku Nathan Lane został nagrodzony gwiazdą w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd w alei 6801.

Nathan Lane często współpracuje z Matthew Broderickiem. Wspólnie pojawili się w filmach Król Lew (1994), Król Lew 2 (Lion King 2): Simba's Pride (1998), Król Lew 1 1/2 (2004) i The Producers (2005). Zagrali razem także w oryginalnej produkcji Broadwayu The Producers i w wznowieniu The Odd Couple.

Nathan Lane był jednym z kandydatów do roli George'a Costanza w serialu Kroniki Seinfelda. Ostatecznie w postać wcielił się Jason Alexander.

Nathan Lane – nagrody i wyróżnienia

Podczas Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych w 1997 roku Nathan Lane zdobył nagrodę w kategorii Najlepszy filmowy zespół aktorski za film Klatka dla ptaków (1996) oraz nominację w kategorii Najlepszy aktor w roli drugoplanowej za film Klatka dla ptaków (1996).

W tym samym roku Nathan Lane został nominowany do Złotej Satelity w kategorii Najlepszy aktor w komedii lub musicalu za film Klatka dla ptaków (1996).

W dorobku Nathana Lane'a znalazło się także sześć nominacji do nagrody Emmy w kategorii Najlepszy gościnny występ w serialu:

Aktor był także dwukrotnie nominowany do Złotych Globów w kategorii Najlepszy aktor w komedii lub musicalu: w 1997 za udział w filmie Klatka dla ptaków (1996) oraz w 2006 za rolę w filmie Producenci (2005).

W 1997 roku Nathan Lane zdobył Amerykańską Nagrodę Komediową w kategorii Najzabawniejszy aktor w filmie (główna rola) Klatka dla ptaków (1996). Aktor dwukrotnie zdobył nagrodę Tony dla najlepszego aktora w musicalu (2001, 1996) – The Producers oraz A Funny Thing Happened on the Way to the Forum, natomiast w 1990 otrzymał Nagrodę Drama Desk w kategorii Wybitny aktor w sztuce teatralnej za spektakl The Lisbon Traviata.

Podobną nagrodę Nathan Lane otrzymał w 1995 roku, jednakże w kategorii Wybitny aktor drugoplanowy w sztuce teatralnej za występ w spektaklu love! Valour! Compassion!

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ftv62
d3ftv62
d3ftv62