Trwa ładowanie...
d2aax9s
Aktualności

Nie będzie polskiego Bonda... Jamesa Bonda

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Daniel Craig jako 007
Daniel Craig jako 007 (AP)
d2aax9s

Tak niewiele brakło... Do Urzędu Stanu Cywilnego w Radomsku zgłosił się radomszczanin, który chciał zmienić imię i nazwisko.

Proszę bardzo. Wręczono mu stosowne formularze. Ale gdy oddał je po wypełnieniu niezbędnych rubryk, urzędnicy zdębieli. Powód? Mężczyzna chciał się nazywać... James Bond. Prośbę wielbiciela filmów o najsłynniejszym agencie jej królewskiej mości odrzucono.

W radomszczańskim USC doskonale pamiętają oryginalnego petenta. - Mężczyzna nie przedstawił żadnych ważnych przesłanek, które przemawiałyby za tym, by można było zmienić mu nazwisko. Decyzja kierownika urzędu mogła być tylko jedna. Odmowa - wyjaśnia Małgorzata Morawska, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Radomsku.

d2aax9s

Co na to prawo? W sprawie danych osobowych urzędy powołują się na ustawę o zmianie personaliów. Mówi ona, że imię i nazwisko można zmienić tylko z ważnych względów. Przepisy skrupulatnie określają takie przypadki. Chodzi np. o sytuacje, gdy nazwisko jest ośmieszające, nie jest polskie, ma formę imienia lub nie licuje z godnością człowieka. Urzędnicy z Radomska nie mogą zdradzić, jak nazywał się niedoszły James Bond (zakazuje im tego ustawa o ochronie danych osobowych), ale... - W przypadku tego pana nie było żadnej przesłanki, o których mówi prawo - zarzeka się Małgorzata Morawska. I dodaje, że była to pierwsza odmowna decyzja USC w Radomsku w sprawie zmiany nazwiska od 2005 roku, czyli od momentu, kiedy kierownicy urzędów stanu cywilnego mają takie prawo. - Rocznie personalia chce u nas zmieniać około dziesięciu osób. Najczęściej chodzi o zmianę nazwiska ośmieszającego lub nielicującego z godnością człowieka - mówi. - Dotychczas wszystkie nasze decyzje były pozytywne.

Radomszczanin, który marzył, by nazywać się James Bond, nie dał za wygraną. Od decyzji USC odwołał się do wojewody. Ale wojewoda utrzymała w mocy postanowienie urzędu. To także nie zniechęciło niedoszłego Bonda, który złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Sędzia oddalił ją, uzasadniając, iż rację mają USC i wojewoda. Wyrok jest już prawomocny. Bonda nie będzie.

Jacek Drożdż

d2aax9s

Podziel się opinią

Share
d2aax9s
d2aax9s