Trwa ładowanie...
14-07-2006 14:47

Niebawem ruszają zdjęcia do 'Popiełuszki'

Share
Niebawem ruszają zdjęcia do 'Popiełuszki'
d1y6byb

Zdjęcia do fabularnego filmu biograficznego „Popiełuszko” rozpoczną się za kilka miesięcy – powiedział w czwartek reżyser obrazu Rafał Wieczyński. „Popiełuszko” – film o kapelanie „Solidarności” jest jednym z tych, które otrzymały ostatnio dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

– Jest to bardzo dobra wiadomość. Wnioskowaliśmy o 4 mln, więc jeszcze musimy zamknąć budżet zanim zaczniemy zdjęcia. Nie mogę więc podać na razie konkretnej daty rozpoczęcia realizacji filmu – wyjaśnił Rafał Wieczyński.

Jak wyjaśnił, większość ról jest już obsadzona. – Lista nie jest jednak zamknięta, jeszcze będą odbywały się castingi – powiedział.

d1y6byb

Film Wieczyńskiego jest obrazem, który otrzymał największe dofinansowanie od PISF-u w drugim kweartale. Dyrektor instytutu Agnieszka Odorowicz przyznała w ub. tygodniu 10 mln zł kilku filmom fabularnym, 7 mln zł – debiutom i 1 mln zł – dokumentom.

Odorowicz brała pod uwagę ocenę ekspertów oraz m.in. znaczenie filmu dla tradycji i kultury narodowej.

PISF dzieli fundusze co kwartał. Na podstawową działalność instytutu, czyli wspieranie polskiej kinematografii, przeznaczono w tym roku ponad 78 mln zł, w tym 53,5 mln zł na produkcję filmową, 11,5 mln na rozwój kin i dystrybucję filmów, 5 mln na przygotowanie projektów filmowych, 3,5 mln na upowszechnianie kultury filmowej, 3 mln na promocję polskiego filmu za granicą i 2 mln zł na doskonalenie zawodowe dla ludzi filmu.

Wśród dofinansowanych projektów znalazły się także: „Boisko bezdomnychKasi Adamik (1,5 mln zł), biografia „Beuys” Lecha Majewskiego (0,9 mln zł), „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej (1,2 mln zł) i „Benek” Roberta Glińskiego (1,2 mln zł). Pieniądze otrzymali także Konrad Niewolski na komedię „Job – ostatnia szara komórka” (0,5 mln zł) i Dariusz Gajewski na „Lekcje Pana Kuki” (1,7 mln zł).

d1y6byb

Na następnej sesji szanse na dofinansowanie będą miały m.in. filmy „Kadish” i „Stankiewicz” Władysława Pasikowskiego, a także obrazy Vladimira Michalka, Waldemara Krzystka i Macieja Wojtyszki.

Filmy Jowity Gondek, Wojciecha Pacyny i Ewy Stankiewicz otrzymały dofinansowania dla debiutów fabularnych.

Fundusze na filmy dokumentalne podzielono m.in. pomiędzy Marcela Łozińskiego, Dariusza Jabłońskiego i Józefa Gębskiego.

d1y6byb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y6byb
d1y6byb