Trwa ładowanie...

"Niewygodna prawda": legenda kina Robert Redford i dziennikarska misja [WIDEO]

"Niewygodna prawda": legenda kina Robert Redford i dziennikarska misja [WIDEO]Źródło: getty
dr3u4cw
dr3u4cw

Roberta Redforda, gwiazdę takich filmów jak "Wszyscy ludzie prezydenta" czy „Żądło”, a przy tym reżysera oscarowych "Zwyczajnych ludzi" (1980), nieczęsto możemy oglądać na ekranie, ponieważ bardzo starannie dobiera propozycje. W swym najnowszym filmie – "Niewygodna prawda" (w kinach od 22 kwietnia), gra postać autentyczną, wieloletniego prezentera flagowego programu informacyjnego sieci CBS „Evening News”, Dana Rathera.

Film opowiada o dziennikarskim śledztwie, po którym Rather wycofał się z zawodu i odszedł na emeryturę. Twórcy „Niewygodnej prawdy” byli przekonani, że człowieka o takiej rozpoznawalności i wręcz legendarnym statusie, musi zagrać legenda. Ku ich radości Redford, który zresztą znał Rathera jeszcze z lat 70., wyraził zgodę.

* – Moim zdaniem Dan ma w sobie pewien mrok, ale na powierzchni to pełen godności dżentelmen w starym stylu* – mówił o swym bohaterze.

dr3u4cw

Rather tak komentował tematy poruszane w „Niewygodnej prawdzie”:

* – Władza powinna służyć ludziom, ale trzeba tego nieustannie pilnować. Bo zawsze są sprawy, które chce ukryć. Żeby zachować naszą wolność i integralność, konieczne jest jej kontrolowanie. To misja dziennikarzy.* Mary Mapes, autorka książki, na podstawie której nakręcono film, była olśniona kreacją Redforda:

– Oddał najdrobniejsze szczegóły zachowania Dana: jego sposób poruszania się, mowę, wreszcie przenikliwe spojrzenie.* Rather zaś, który cały czas ściśle współpracował z reżyserem Jamesem Vanderbiltem, podsumowywał: *– Ten film nie jest wiarygodny – jest zadziwiająco wiarygodny.

W 2004 roku Amerykanie wybierają nowego prezydenta. W trakcie kampanii producentka telewizyjna Mary Mapes (Cate Blanchett) pracuje nad materiałem, który może wstrząsnąć posadami polityki. Wspólnie ze swoim ambitnym zespołem oraz jednym z najsłynniejszych prezenterów telewizyjnych Danem Ratherem (Redford) emituje przełomowy reportaż o wstrząsającej przeszłości prezydenta Georga W. Busha. Tajemniczy ludzie, którzy zatuszowali kompromitujące fakty, nie poddają się jednak bez walki. Materiał zostaje wykorzystany przeciwko dziennikarzom, którzy stają w świetle jupiterów. Wczoraj bohaterowie, dziś uznani za zdrajców, będą musieli bronić nie tylko swojej reputacji, ale i podstaw amerykańskiego ustroju. Czy uda im się wygrać walkę z siłami potężniejszymi niż wolność i demokracja?

„Niewygodna prawda” w wybranych kinach od 22 kwietnia!

dr3u4cw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr3u4cw