Nim poznamy laureatów- Krakowski Festiwal Filmowy
48. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zbliża się powoli do wielkiego finału. Nim jednak poznamy laureatów Złotych Smoków, Lajkoników i Rogów przed nami jeszcze trzy dni prawdziwego święta kina. Finisz Festiwalu zapowiada się imponująco – w programie projekcje filmów reprezentujących Polskę w Konkursie Międzynarodowym, najnowsze filmy Allana Kinga oraz muzyczna podróż od Islandii po Afrykę.
Emocji nie zabraknie – już we wtorek o 19:00 w Kijów. Centrum najważniejszy blok Konkursu Międzynarodowego, pokaz polskich filmów walczących o Grand Prix – Złotego Smoka. W gronie pięciu tytułów starających się o to najwyższe trofeum są: "Obcy VI" (reż. Borys Lankosz)
, "Wszystko płynie" (reż. Edyta Turczanik), Aria Diva (reż. Agnieszka Smoczyńska)
, "Refreny" (reż. Wiola Sowa) i "Do bólu", najnowszy film dokumentalny Marcina Koszałki.
Czy Jury pod przewodnictwem Andrzeja Fidyka doceni polskie produkcje, przekonamy się już w najbliższy czwartek?
Kolejnym mocnym akcentem wtorkowego wieczoru będzie projekcja filmu "Heima", dokumentu opowiadającego o trasie koncertowej zespołu Sigur Ros. Muzycy powracają do rodzinnej Islandii, by w małych klubach dać serię niezapomnianych koncertów. Wszyscy fani muzyki tych skandynawskich artystów z pewnością docenią ten pełen wyjątkowego klimatu film.
Widzów ucieszy też fakt, że wstęp na tę projekcję jest całkowicie bezpłatny. Wystarczy tylko zarezerwować bilet w kasie Kijów Centrum.
Ciesząca się ogromną popularnością retrospektywa filmów Allana Kinga zbliża się powoli do końca. Po projekcjach "Warrendale" i "A married couple" reżyser spotkał się z publicznością i włączył do gorącej debaty towarzyszącej pokazom. Nie inaczej będzie przez ostatnie dni – zarówno po wtorkowym pokazie "Dying at Grace" oraz po projekcji najnowszego filmu Laureata Smoka Smoków, "Memory for Max Ida Claire and company" (środa) odbędą się spotkania z reżyserem. Znając temperament Allana zapowiada się bardzo gorąca dyskusja!
Kontrowersji nie zabraknie także z pewnością na pokazie najnowszego filmu Roberta Glińskiego. Startujący w Konkursie Pełnometrażowych Dokumentów "Homo.pl" to kameralny portret środowiska polskich homoseksualistów. Bez szukania taniej sensacji reżyser pokazuje nam codzienne życie polskich gejów i lesbijek. Mądry i głęboki film, który porusza temat ciągle jeszcze uznany w Polsce za tabu.