Nowa pasja Gibsona
Słynny reżyser znów ryzykuje. Krwawa historia o Majach z pewnością wzbudzi protesty wśród potomków dawnych władców prekolumbijskiej Ameryki. Jednak tak naprawdę film opowiada o przyczynach upadku i śmierci cywilizacji. To także film o nas.
'Apocalypto' – nowy film, nad którym właśnie pracuje jako reżyser (premiera w sierpniu) – opowiada o wielowiekowej kulturze Majów, ale w okresie jej fazy schyłkowej. Według Gibsona (fot. viva club)
, dekadencję indiańskiego państwa spowodowały wyniszczające wojny i rabunkowa gospodarka. Ale chyba nie tylko.
W zwiastunie filmu jako motto pojawia się znamienne zdanie amerykańskiego pisarza i filozofa Willa Duranta: 'Wielka cywilizacja nie zostaje podbita z zewnątrz, zanim nie zostanie zniszczona od środka'.
ZOBACZ PIERWSZĄ GALERIĘ ZDJĘĆ Z 'APOCALYPTO'
„Analogie z dzisiejszą sytuacją niszczenia naturalnego środowiska i powszechnego upadku wartości są przerażające” - twierdzi scenarzysta Farad Safinia. Wydaje się jednak, że główną przyczyną degeneracji prekolumbijskiej cywilizacji był stosunek do ludzkiego życia. W świecie Majów nie stanowiło ono wartości.
Wokół tego wątku rozgrywa się zresztą główna intryga filmu. Bohaterem jest wojownik o imieniu Łapa Jaguara, który ma zostać złożony w ofierze bogom, lecz buntuje się przeciw swemu losowi. Usiłuje też uratować życie swego nienarodzonego dziecka i jego matki.
ZOBACZ ZWIASTUN FILMU Film będzie okrutny: o tym, że Gibson tradycyjnie nie zamierza oszczędzać widzów, świadczy już zwiastun. Krwawe ofiary składane z życia ludzkiego będą ukazane z całą naturalistyczną dosłownością. Reportaż z „Time’a” ukazuje Gibsona krzyczącego na planie filmu „Krwi, więcej krwi!”.
W filmie nie ma gwiazd, sam Gibson pojawił się na moment w epizodzie. W roli Łapy Jaguara wystąpił Rudy Youngblood wywodzący się z plemion Cree i Komanczów, znany z występów w zespołach kultywujących indiański folklor i tradycje.
Podobnie jak w przypadku „Pasji”, film będzie wyświetlany z napisami. Dialogi zabrzmią natomiast w języku potomków Majów, którzy w liczbie miliona ciągle zamieszkują terytorium Meksyku, Gwatemali i Hondurasu.