Trwa ładowanie...

Nowe muzeum na mapie północnej Europy

Położony w centrum Poniewieża na Litwie budynek przykuwa wzrok nowoczesną bryłą i wyróżniającym się designem. To Muzeum Stasysa, nazwane imieniem Stasysa Eidrigevičius, litewskiego malarza, grafika, reżysera i scenografa od kilku dekad tworzącego w Polsce.

Muzeum StatysaMuzeum StatysaŹródło: Licencjodawca
d3isnyf
d3isnyf

Muzeum, zlokalizowane w połowie drogi między Wilnem a Rygą, jest doskonałym miejscem na przystanek w celu zapoznania się z twórczością Stasysa, litewskiego artysty, który od lat 80. tworzy w Polsce.

Stasys jest uznanym mistrzem w dziedzinie malarstwa, grafiki, fotografii i scenografii. Ponadto zajmuje się scenariopisarstwem, reżyserią, performancją, tworzeniem instalacji oraz rzeźbą. Przestrzenie muzealne mają za zadanie odzwierciedlić jego rozbudowany świat twórczy oraz różnorodne techniki artystyczne. Na powierzchni przekraczającej 1000 m², obejmującej trzy piętra muzeum oraz część plenerową, zaprezentowanych zostanie ponad 1000 dzieł artysty, które zostały podarowane muzeum przez samego Stasysa.

Panoramiczny taras, znajdujący się na dachu muzeum, oferuje niesamowity widok na miasto i jego okolice. Przestrzeń ta, rozciągająca się na powierzchni 325 m² ostatnim piętrze muzeum, stanowi idealne miejsce do relaksu w słońcu, odpoczynku oraz planowania dalszych etapów podróży.

Już niedługo na terenie muzeum, zostanie otwarte kino, w którym pojawią się filmy niezależne i niekomercyjne.

d3isnyf

Litwa. Co jeszcze?

Litwa zyskała nową atrakcję turystyczną, którą warto uwzględnić w planach podróży. Obok znanych i licznie odwiedzanych miast jak Wilno, Kłajpeda czy Kowno, warto również rozważyć wizytę w Poniewieżu. To piąte co do wielkości miasto na Litwie, którego pierwsze wzmianki datowane są na 1503 rok. W XVIII wieku miejsce to było areną wojen polsko-szwedzkich, które niestety spustoszyły miasto, pozostawiając niewiele zabytków do naszych czasów. Mimo to wciąż można podziwiać neobarokowy kościół św. Piotra i Pawła, w którym znajduje się wiele polskich grobów, niektóre nawet starsze od samego kościoła. Warto także zobaczyć prawosławną cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, która pochodzi z końca XIX wieku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3isnyf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3isnyf