Trwa ładowanie...

Ogromne zainteresowanie festiwalem Era Nowe Horyzonty

Share
Ogromne zainteresowanie festiwalem Era Nowe Horyzonty
d19r4u0

Ponad 1300 karnetów i prawie 8 tys. biletów sprzedano do tej pory na rozpoczętym we czwartek, 20 lipca, we Wrocławiu festiwalu filmowym Era Nowe Horyzonty. Według szefa imprezy, Romana Gutka, to najlepszy wynik w dziejach festiwalu.

Wrocławski festiwal potrwa 11 dni; w tym czasie będzie można obejrzeć 522 filmy z 51 krajów. Jak zapewniają organizatorzy, na festiwalu zostanie pokazanych wiele bardzo ambitnych i niepokornych filmów.

Roman Gutek wymarzył sobie, żeby z okazji retrospektywy filmów francuskiej reżyserki Agnes Vardy zorganizować koncert z muzyką do jej dzieł. Autorką oprawy muzycznej jest polska kompozytorka Joanna Bruzdowicz, która przybyła do Wrocławia i weźmie udział w koncercie.

d19r4u0

ZOBACZ NAJNOWSZE ZDJĘCIA Z FESTIWALU WE WROCŁAWIU "Agnes Varda bardzo żałuje, że nie mogła przylecieć do Wrocławia, bo ma teraz w Paryżu coś w rodzaju wystawy ze swoimi filmami i codziennie musi być obecna w galerii. Artystka bardzo dziękuje za zorganizowanie retrospektywy jej twórczości, zwłaszcza że nie doczekała się czegoś takiego w swojej ojczyźnie" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej Joanna Bruzdowicz.

Stale współpracująca z Vardą Bruzdowicz stworzyła muzykę do ponad 20 filmów fabularnych i dokumentalnych. Skomponowała również 12 dzieł symfonicznych i prawie 50 utworów kameralnych.

W czwartek wieczorem w Operze Wrocławskiej odbędzie się koncert muzyki Amerykanina Carla Davisa, napisanej do niemych filmów Charciego Chaplina.

Po raz pierwszy na festiwalu zostanie zorganizowany konkurs Nowe Filmy Polskie; nagrodę 100 tys. zł ufundował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Podzielą ją między sobą reżyser najlepszego filmu (60 tys. zł) i jego producent (40 tys.). Wszystkie filmy startujące w konkursie będą miały we Wrocławiu swoją polską premierę. Będą to m.in. "Plac Zbawiciela" Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze, "Kto nigdy nie żył..." Andrzeja Seweryna, "Chaos" Xawerego Żuławskiego oraz "Jak to się robi" Marcela Łozińskiego. Konkurs będą oceniali jurorzy zagraniczni.

Podczas festiwalu odbędzie się też konkurs Nowe Horyzonty, gdzie zaprezentowanych zostanie 18 premierowych, nietuzinkowych filmów. Laureata wybierze publiczność.

Odbędzie się także konkurs polskich filmów dokumentalnych i animowanych, gdzie swoje produkcje pokażą m.in. Adam Sikora, Maciej Cuske, Marcin Koszałek i Marcin Sauter.

d19r4u0

Podziel się opinią

Share
d19r4u0
d19r4u0