ycipk-44hpzd

Oleg Sencow został uwolniony!

Oleg Sencow wyszedł na wolność. Został uwolniony przez Rosjan. Reżyser dotarł właśnie na lotnisko w Kijowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oleg Sencow wyszedł na wolność
Oleg Sencow wyszedł na wolność (East News, Fot: East News)
ycipk-44hpzd

Polska Akademia Filmowa wydała oświadczenie w sprawie Olega Sencowa. Po ponad 5 latach więzienia i łagru za rzekomą działalność terrorystyczną, ukraiński reżyser Oleg Sencow został dziś uwolniony.

ZOBACZ TAKŻE: Marta Manowska: Jestem zakochana, ale to trudna miłość

ycipk-44hpzd

Ukraiński reżyser więziony od 2014 roku przyleciał do Kijowa razem z innymi obywatelami Ukrainy objętymi wymianą więźniów pomiędzy Ukrainą i Rosją.

"W imieniu Polskiej Akademii Filmowej dziękuję całej społeczności filmowej na świecie oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy nie ustawali w pokojowej walce o Jego uwolnienie. Międzynarodowa solidarność ocaliła Olega i pozwala nam wierzyć, że razem obronimy nasz Lepszy Świat" - podał w oficjalnym oświadczeniu Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

"Przypominam, że słynny przywódca Solidarności Lecha Wałęsa nominował Olega do Pokojowej Nagrody Nobla. Wszyscy działajmy od dzisiaj na rzecz jej przyznania Olegowi! Dziękuję wszystkim członkiniom i członkom Akademii za zaangażowanie. Utrzymajmy to wszystko, co wyzwoliło w nas działanie Olega" - dodał.

Polska Akademia Filmowa od momentu zatrzymania Olega Sencowa nie ustawała w staraniach o uwolnienie reżysera, organizując liczne akcje wsparcia, zbiórki pieniędzy na potrzeby jego rodziny czy coroczną akcję solidarności podczas ceremonii Polskich Nagród Filmowych Orły.

ycipk-44hpzd

Kim jest Oleg Sencow?

41-letni reżyser został aresztowany w 2014 roku na anektowanym przez Rosję Krymie. Oskarżono go o planowanie zamachów terrorystycznych na półwyspie i podpalenia prorosyjskich instytucji. Sencow odrzucił zarzuty i podczas procesu poinformował, że był torturowany w trakcie śledztwa.

Sencow był zaangażowany w wydarzenia na Majdanie, a potem protestował przeciwko aneksji przez Rosję rodzinnego Krymu, gdzie mieszkał wraz z żoną i dwójką dzieci.

Proces Olega zaczął się w lipcu 2015 roku w Rostowie nad Donem, po ponad roku od uwięzienia. Podczas przesłuchań główny świadek oskarżenia przed sądem odwołał swoje zeznania obciążające Sencowa jako złożone pod presją i przymusem. Mimo tego Oleg został skazany.

ycipk-44hpzd

W maju 2018 roku przebywający w rosyjskim łagrze Sencow rozpoczął trwający 145 dni strajk głodowy, żądając zwolnienia wszystkich ukraińskich więźniów politycznych w Rosji. Sencow pod groźbą przymusowego karmienia z powodu krytycznego stanu zdrowia przerwał swoją głodówkę w październiku 2018 roku. Nawet będąc w więzieniu Sencow kontynuował walkę o swoje przekonania i wolność Ukrainy.

Polub WP Film
ycipk-44hpzd
ycipk-44hpzd
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-44hpzd