Oscary 2021: największe wpadki w oscarowych filmach
Przyciągają do kin miliony widzów. Kiedy przy tytule pojawia się liczba nominacji i zdobytych Oscarów, zainteresowanie wzrasta jeszcze bardziej. Oscarowe hity to produkcje z najwyższej półki. Co wcale nie znaczy, że ich twórcy nie ustrzegą się prostych błędów. Niekontrolowane zmiany w scenografii i kostiumach. Rekwizyty nie z tej epoki. Niekonsekwencja w montażu. Takich błędów znajdziemy mnóstwo w filmach, które stawały w oscarowym wyścigu i często odnosiły wielkie zwycięstwo.
"Blade Runner 2049" (2017) - największe wpadki w oscarowych filmach
Audiowizualny majstersztyk Denisa Villeneuve'a miał szansę na pięć Oscarów. Walczył w kategoriach: najlepsza scenografia, dźwięk, montaż dźwięku, efekty specjalne i zdjęcia. Wygrał w ostatnich dwóch. I jak inne oscarowe hity nie ustrzegł się prostych do wyłapania błędów.
W jednej scenie z Ryanem Goslingiem jego pojazd raz ma otwarte drzwi, a raz zamknięte. Z kolei gdy na planie pojawia się zmęczony życiem Harrison Ford, łatwo dostrzec, że kostiumografowie zaliczyli wpadkę. Na koszulce Deckarda pojawiają się plamy, które w kolejnych ujęciach przybierają różny kształt.
"Katyń" (2007) - największe wpadki w oscarowych filmach
"Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy był nominowany do Oscara w 2008 r. w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Polski kandydat przegrał w konkursie z austriacko-niemiecką koprodukcją "Fałszerze".
Film Wajdy przedstawiał mroczne realia drugiej wojny światowej, jednak ekipie filmowej nie udało się ustrzec przed zaliczeniem kilku wpadek na planie. Najbardziej znanym przykładem jest logo restauracji McDonald's widoczne za plecami Danuty Stenki.
"Mad Max: Na drodze gniewu" (2015) - największe wpadki w oscarowych filmach
"Mad Max: Na drodze gniewu" był nominowany w aż 10 kategoriach, które zamienił na 6 statuetek (charakteryzacja, scenografia, kostiumy, dźwięk, montaż, montaż dźwięku).
Podczas finałowej sekwencji pościgu widzimy Maksa (Tom Hardy), który pozbywa się strzały z przebitej dłoni. W tym czasie Furiosa (Charlize Theron) wyciąga z ciała nóż z kościaną rękojeścią. Bolesna, dosadna scena zapada w pamięć, ale u niektórych budzi pewne wątpliwości. Dlaczego?
Nie trzeba być wyjątkowo bacznym obserwatorem, aby zauważyć, że z nożem wyciągniętym przez Furiosę jest coś nie tak. Kilka scen później w ujęciu podczas zmiany biegów widać, że bohaterka wbrew pozorom nie poradziła sobie z problemem, a metalowe ostrze z kościaną rękojeścią nadal tkwi w jej ciele. Ktoś tu chyba pomylił kolejność scen.
"Gladiator" (2000) - największe wpadki w oscarowych filmach
Epickie widowisko z Russellem Crowem startowało w wyścigu po Oscary w dwunastu kategoriach. "Gladiator" zgarnął pięć statuetek, w tym te najważniejsze (najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, efekty specjalne, kostiumy, dźwięk).
Nie oznacza to, że twórcy ustrzegli się wpadek na planie. Było ich mnóstwo. Znanym przykładem jest maska, która w niewyjaśniony sposób sama przykrywa twarz wojownika. Na jednym z rydwanów widać zamontowaną butlę z benzyną, gdzieniegdzie przemykają członkowie ekipy we współczesnych ubraniach. W jednej ze scen leżący na arenie Crowe ma pod głową usypaną górkę z piasku. Tylko kiedy zdążył ją usypać?
"Operacja Argo" (2012) - największe wpadki w oscarowych filmach
"Operacja Argo" była nominowana w siedmiu kategoriach i zdobyła trzy Oscary za najlepszy film, scenariusz adaptowany i montaż.
Akcja filmu toczyła się w latach 80., o czym na moment zapomniał reżyserujący i grający główną rolę Ben Affleck. W jednej ze scen wyraźnie chciał się pochwalić Roleksem z linii Sea-Dweller, który powstał dopiero w 2008 roku. Podobny błąd dotyczył dużej figurki Boby Fetta z filmu "Imperium kontratakuje" - w 1980 roku jeszcze takich nie robiono.
Z kolei John Goodman nosił w filmie okulary Ray Ban Clubmaster... sześć lat przed premierą. Oprócz tych pomyłek historycy dostrzegli wiele nieścisłości odnośnie faktów, miejsc i dat przedstawionych w filmie opartym na prawdziwych wydarzeniach.
"Zjawa" (2015) - największe wpadki w oscarowych filmach
"Zjawa" była nominowana w 9 kategoriach i wygrała w 3. Upragnioną statuetkę dostał Leonardo DiCaprio, a także reżyser i autor zdjęć.
Film w reżyserii Alejandro G. Inarritu wzbudził podziw widzów, a zarazem krytykę osób, które posądzają go o plagiat w kontekście twórczości Andrieja Tarkowskiego (zobacz więcej tutaj).
Pomijając kwestie potencjalnego plagiatu, w "Zjawie" można dostrzec szereg nieścisłości fabularnych i historycznych. W jednej ze scen DiCaprio ma na sobie ubranie z zamkiem błyskawicznym, którego wtedy jeszcze nie wymyślono. Niektóre rany na ciele bohatera zmieniają położenie w wybranych scenach. Zastanawiające jest również, w jaki sposób grany przez niego Hugh Glass zachował zdrowy, biały uśmiech.
"Przeminęło z wiatrem" (1939) - największe wpadki w oscarowych filmach
"Przeminęło z wiatrem" było nominowane w 13 kategoriach i zwyciężyło w 8 z nich. Statuetki dostali producenci, najlepsze aktorki pierwszo- i drugoplanowe, reżyser, scenograf, montażysta, zdjęciowiec i scenarzysta.
Widzowie w trwającym blisko cztery godziny obrazie dostrzegli szereg wpadek i błędów montażowych. W jednej scenie bohater po zmianie ujęcia niespodziewanie zmienia również swoją pozycję na planie, szal "wskakuje" na plecy bohaterki, a w rękach idącej po schodach kobiety nagle pojawia się dziecko. Wprawne oko dostrzegło również przewód elektryczny, który raczej nie powinien być przytwierdzony do lampy gazowej.
"Ojciec chrzestny" (1972) - największe wpadki w oscarowych filmach
Pierwszy "Ojciec chrzestny" miał szansę zgarnąć 11 Oscarów, ale zdobył jedynie 3. Dla najlepszego filmu, scenariusza adaptowanego i oczywiście dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, którym został Marlon Brando.
Twórcy kultowego obrazu nie ustrzegli się wpadek, związanych przede wszystkim z ciągłością zdarzeń. W scenie kolacji z Alem Pacino i Diane Keaton w kieliszku naprzemiennie ubywa i przybywa wina. Pistolet wciśnięty w spodnie Sonny'ego pojawia się i znika, tak samo jak papieros w dłoni Kay na weselu. W scenie, w której Michael strzela do McCluskeya, na czole ofiary widać dziurę po kuli, mimo że pierwszy strzał dziurawi mu gardło.
"Szczęki" (1975) - największe wpadki w oscarowych filmach
Przełomowy film Stevena Spielberga został nominowany do Oscara w 4 kategoriach i nie udało mu się wygrać tylko w jednej z nich. "Szczęki" zostały docenione za najlepszy montaż, dźwięk i muzykę oryginalną autorstwa Johna Williamsa.
Błędów w tym filmie jest całe mnóstwo i nie trzeba się szczególnie mocno wpatrywać, by zobaczyć znikające oznaczenie na burcie. W innej scenie bosa stopa jest po chwili ubrana w tenisówkę, a pod aktorem pożeranym przez rekina można dostrzec poduszkę. To się dopiero nazywa komfortowa śmierć!
"Titanic" (1997) - największe wpadki w oscarowych filmach
"Titanic" jest oscarowym rekordzistą, który w 1998 roku został nominowany w 14 kategoriach i zwyciężył w 11 z nich. Statuetek nie otrzymali wówczas Kate Winslet za pierwszoplanową rolę kobiecą, Gloria Stuart (aktorka drugoplanowa) i ekipa odpowiedzialna za charakteryzację.
Najsłynniejszym niedociągnięciem filmu był pieprzyk na twarzy Kate Winslet, który w początkowej scenie znajduje się po lewej stronie jej twarzy, zaś później widzimy go po drugiej stronie. Co ciekawe, James Cameron poprawił ten błąd w trójwymiarowej reedycji z 2012 roku. W nowej wersji nie poprawiono jednak znikających szelek na plecach Leonardo DiCaprio czy rozbitego szkła w scenie z siekierą, które w cudowny sposób pojawia się w szafce, mimo że wcześniej upadło na podłogę.