Trwa ładowanie...
d6gfjq5
08-09-2004 19:01

Oto kandydaci do miana najlepszego filmu polskiego

d6gfjq5
d6gfjq5

Tak, jak obiecaliśmy - PRZECZYTAJ - od dzisiaj rozpoczynamy prezentację kandydatów do miana najlepszego filmu polskiego 2004 roku.

Filmy ubiegające się w tym roku o Złote Lwy przedstawiać będziemy w kolejność alfabetycznej - tylko taka wydaje się sprawiedliwa. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z treścią obrazów i nazwiskami ich twórców, będziecie bliżsi trafnego wytypowania potencjalnych zwycięzców tegorocznego FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI.

A zatem - zaczynamy:

ATRAKCYJNY POZNA PANIĄ

Komedia obyczajowa Marka Rębacza - dramaturga, specjalisty od rozśmieszania widowni - PRZECZYTAJ.

Film jest opowieścią o Stasiu Tuchale, starym kawalerze, mieszkańcu Suchej Wólki, który po wyjeździe siostry do Ameryki zostaje sam. Ponieważ nie radzi sobie z gospodarstwem, przyjaciele postanawiają go ożenić. O rękę Stasia starają się dwie wiejskie gospodynie i Ukrainka Wiera, ale Stasio marzy o pannie jak z kolorowych pism. Anons matrymonialny, który Stasio, Wacław i Henryk zamieszczają w prasie, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, Stasio nie jest przystojnym, zamożnym brunetem...

d6gfjq5

W roli Stasia zobaczymy Romana Kłosowskiego, legendarnego Maliniaka z 'Czterdziestolatka'. Obok niego w filmie zagrali także Andrzej Grabowski, Marek Perepeczko i... Krzysztof Cugowski.

CUDOWNIE OCALONY

Pierwszy film z nowego telewizyjnego cyklu „Polskie miłości” w reżyserii Janusza Zaorskiego - twórcy znanego i uznanego, autora 'Matki Królów', 'Jeziora Bodeńskiego' i 'Piłkarskiego pokera' - PRZECZYTAJ.

'Cudownie ocalonym' jest Mikołaj Biesaga, który ciężko ranny w czasie wojny przysięgał, że jeśli przeżyje, postawi kapliczkę Najświętszej Panience. Biesaga obietnicy nie spełniał. Teraz - a rzecz dzieje się w latach 60-tych ubiegłego stulecia, czując, że chyba pora umierać, postanawia dopełnić zobowiązań. Przewodniczący gminy odmawia jednak zgody na budowę i przydział cementu. Nawet ksiądz, bojąc się, że podpadnie władzy, nie popiera pobożnego zamiaru. Tymczasem do miejscowego PGR-u przybywa grupa więźniarek – złodziejek, malwersantek, prostytutek, aby się resocjalizować. Jedna z nich, Lola Katafalk, na miejscowym cmentarzu spotyka Mikołaja...

W rolach głównych w filmie wystąpili: Marian Opania i Ewa Kasprzyk.

d6gfjq5

CUD W KRAKOWIE

Magiczna opowieść w reżyserii urodzonej w Budapeszcie debiutantki Diany Groó - 33-letniej reżyserki i scenarzystki, laureatki wielu nagród festiwalowych - PRZECZYTAJ.

Ukochana babcia Piotra, Mancika, ma 86 lat, mieszka w Budapeszcie, w starej żydowskiej dzielnicy. To ona go wychowuje. Oprócz miłości do Piotra owładnięta jest również miłością do książek. Poszukuje zbiorów zaginionych podczas wojny z krakowskiej biblioteki. Zwłaszcza jednej książki, należącej niegdyś do rabina, który potrafił wskrzeszać zmarłych.

Umiera, a Piotr trafia do Krakowa, gdzie opiekują się nim mieszkańcy Kazimierza. Chłopiec dorasta, pewnego dnia spotyka dziewczynę z Budapesztu, która ma tę cudowną książkę, której Piotr szukał z babcią przez całe życie. Piotr kradnie książkę dziewczynie. Od tego momentu doświadcza cudów, spotyka nawet rabina, który pomaga mu nawiązać kontakt ze zmarłą babcią...

d6gfjq5

W roli Piotra wystąpił Maciej Adamczyk, któremu towarzyszą między innymi Stanisława Celińska, Franciszek Pieczka i Jerzy Trela.

DŁUGI WEEKEND

Film z cyklu „Święta polskie” w reżyserii twórcy "Cześć, Tereska" i "Niedzielnych igraszek" Roberta Glińskiego - twórcy uznanego i wielokrotnie nagradzanego - PRZECZYTAJ.

W telewizyjnym programie „Randka w ciemno” Bogdan, nieśmiały mężczyzna w średnim wieku, wybiera kandydatkę numer trzy – Martę. Para wygrywa majowy weekend w eleganckim hotelu nad jeziorem. Chociaż oboje marzą o znalezieniu partnera, wydaje się, że zupełnie do siebie nie pasują...

d6gfjq5

W głównych rolach w filmie, który pokazywany już był w telewizyjnej Jedynce, wystąpili Krzysztof Globisz i Joanna Żółkowska.

DO POTOMNEGO

Filmowy zapis tragicznych losów polskich poetów poległych w czasie II wojny światowej oczami Antoniego Krauzego - reżysera i scenarzysty filmów fabularnych i dokumentalnych, laureat nagrody im. Andrzeja Munka za najlepszy debiut w 1973 ("Palec boży") - PRZECZYTAJ.

W filmie znalazły się zdjęcia dokumentalne z okresu okupacji i Powstania Warszawskiego, inscenizacje autentycznych sytuacji wojennych i powojennych oraz obrazy współczesnej Warszawy.

d6gfjq5

KRÓLOWA CHMUR

Kolejny film z cyklu 'Święta polskie', prezentowany już w telewizyjnej Jedynce w reżyserii Radosława Piwowarskiego - autora pierwszej polskiej telenoweli „Aby do świtu”, w latach 1998-2003 dyrektora programowego I Programu Telewizji Polskiej - PRZECZYTAJ.

Młody, przystojny i zamożny Piotr kupuje od starszej ekscentrycznej pani, nazywanej Mimi, wymagającą remontu willę. Mimi miała syna, który zginął tragicznie. Nigdy się z tym nie pogodziła. Teraz Piotra traktuje jak syna. Tymczasem Piotr zamierza umieścić ją w domu starców, nie ma jednak odwagi powiedzieć jej o tym. Knuje więc intrygę. Zabiera ją nad morze luksusowym kabrioletem, skąd rzekomo mają odpłynąć do Rio de Janeiro do... dawno nieżyjącej siostry Mimi.

W rolach głównych w filmie zobaczymy Wojciecha Malajkata i Danutę Szaflarską.

d6gfjq5

ŁAWECZKA

Dość chłodno przyjęty przez krytyków i nie najlepiej przez widzów (50 tysięcy widzów przy takiej kampanii to wynik rozczarowujący) debiut fabularny Macieja Żaka - PRZECZYTAJ.

Piotr, handlarz samochodami sprowadzanymi z Niemiec i Kasia, bufetowa, spotykają się na ławeczce na nabrzeżu. Za sobą mają statek wycieczkowy kursujący po Odrze, którym zaraz popłyną. Ona jest szukającą miłości kobietą, on – notorycznym uwodzicielem...

W głównych rolach wystąpili Jolanta Fraszyńska i Artur Żmijewski.

Ciąg dalszy prezentacji nastąpi jutro - doczekajcie do końca, zanim wybierzecie faworytów.

d6gfjq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6gfjq5