Trwa ładowanie...
13-10-2006 10:32

Otwarcie festiwalu w Bangkoku

Otwarcie festiwalu w Bangkoku
d286v3r
d286v3r

Otwarcia 4. Światowego Festiwalu Filmowego w Bangkoku dokonali 12 października Dyrektor Festiwalu Kriengsak Silakong oraz Ambasador RP w Tajlandii Bogdan Góralczyk i Rafał Olbiński - rysownik, plakacista, malarz, który jest członkiem międzynarodowego jury festiwalu.

Filmem otwarcia była chińska adaptacja Hamleta "The Banquet" w reżyserii Feng Xiaogang. Podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie około 100 filmów. Podczas uroczystości zaprezentowano dwie ważne wystawy polskich artystów: pierwsza poświecona Krzysztofowi Kieślowskiemu, druga to plakaty znakomitego rysownika Rafala Olbińskiego.

Na festiwalu prezentowane są następujące polskie filmy: "Oda do radosci" (w konkursie), "Kochankowie z Marony" (World Cinema), "Męska sprawa" oraz sześć filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego.

To pierwsza tak duża obecność polskiej sztuki w Tajlandii. W uroczystości otwarcia festiwalu wzięło udział około tysiąca gości, m.in. ambasadorowie około 30 krajów.

d286v3r

- Światowy Festiwal Filmowy w Bangkoku wyrasta na znaczącą imprezę kulturalną w Tajandii. Mnie i nas szczególnie cieszy to, że tak mocne są akcenty polskie, które w tych okolicznościach nie mogą zostać przeoczone. Zaznaczyliśmy wyraźnie "rok Kieślowskiego", zarówno wystawą jego fotogramów "Z miasta Łodzi", jak i specjalną retrospektywą jego wczesnych filmów dokumentalnych. Festiwal otwierał i zasiada w jego jury nie kto inny, jak Rafał Olbiński, którego plakaty artystyczne, świetnie zaaranżowane, będą wystawiane tutaj przez miesiąc, a więc jeszcze długo po Festiwalu. Mamy więc bezprecedensowe święto polskiej kultury w Tajlandii, o której tutaj - co trzeba przyznać - niemal nic nie wiadomo. Nawet nazwiska takie jak Kieślowski czy Olbiński wymagają promocji - powiedział Bogdan Góralczyk, Ambasador RP w Tajlandii.

  1. Światowy Festiwal Filmowy w Bangkoku potrwa do 23 października.

foto PISF

d286v3r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d286v3r