Paweł Wilczak

Znany i lubiany aktor filmowy i telewizyjny. Popularność na dużą skalę przyniosły mu serialowe role: uroczego Mareczka w „Na dobre i na złe”, gangstera Jurija w „Ekstradycji”, jednego z „Facetów do wzięcia”, zaś przede wszystkim tytułowego bohatera sitcomu „Kasia i Tomek”.

Paweł Wilczak

02.12.2010 17:11

Urodził się 29 lipca 1965 roku w Poznaniu, studiował w Łodzi. Zgodnie z tradycją rodzinną chciał zostać lekarzem i dwukrotnie, bez powodzenia zdawał na Akademię Medyczną. Absolwentem Wydziału Aktorskiego łódzkiej ‘filmówki’ został w 1989 roku, jednak na prawdziwy przełom w karierze musiał poczekać ponad dekadę. W międzyczasie grywał zarówno na małym, jak i dużym ekranie, przez pewien czas był też związany ze sceną warszawskiego Teatru Nowego.

Na ekranie zadebiutował jeszcze podczas studiów, jako jeden z uczestników imprezy sylwestrowej w młodzieżowym filmie „ESD” Anny Sokołowskiej, na podstawie słynnej „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz (1986).

Później przez wiele lat pojawiał się właściwie wyłącznie w epizodach – jako modlący się mężczyzna w „Pannach i wdowach” Janusza Zaorskiego (1991), dziennikarz w „Pajęczarkach” Barbary Sass (1993), alfons w „Grach ulicznych” Krzysztofa Krauzego (1996), złodziej samochodu w „Billboardzie” Łukasza Zadrzyńskiego (1998) i ‘człowiek Lipskiego’ w komedii “Kiler-ów 2-óch” Juliusza Machulskiego (1999).

Rozpoznawalność i status gwiazdy ekranu przyniosły mu role serialowe – gangstera Jurija we wszystkich trzech odsłonach „Ekstradycji” Wojciecha Wójcika (1995,1996, 1998), sympatycznego salowego Mareczka w bijącym rekordy popularności serialu „Na dobre i na złe” (2000-2003), zaś przede wszystkim - tytułowego bohatera sitcomu „Kasia i Tomek” z Joanną Brodzik (2002-2003).

Lata emisji „Kasi i Tomka” wyznaczają szczyt popularności Wilczaka, czego najlepszym miernikiem była przyznana przez telewizyjną publiczność Telekamera (2004), jak również statuetka ‘Wiktora 2002’ oraz nagroda dla najlepszego aktora komediowego na IV Festiwalu Dobrego Humoru w Trójmieście (2003).

W międzyczasie wziął udział w kilku głośnych produkcjach filmowych - pojawił się jako barman w „Sezonie na leszcza” Bogusława Lindy 2000, zagrał drwala w „Enduro bojz” Piotra Starzaka 2000 i sąsiada Kubę w głośnej i wielokrotnie nagradzanej „Bellissimie” Artura Urbańskiego 2000, a także goryla ‘Kiwaka’ w „Stacji” Piotra Wereśniaka 2001 i ‘Kosę’ w „Hakerze” Janusza Zaorskiego 2002. Ponownie spotkał się też z Wójcikiem na planie „Ostatniej misji” (1999), serialu „Sfora” oraz jego filmowego spin-offu: „Bez litości” (oba z 2002 roku).

W 2004 roku zagrał znaczący epizod w słynnym „Weselu” Wojciecha Smarzowskiego, a rok później wziął udział w debiutanckim „Chaosie” Xawerego Żuławskiego i ponownie pojawił się u boku swojej serialowej partnerki z “Na dobre i na złe”, Edyty Jungowskiej, na planie filmu „Jestem” Doroty Kędzierzawskiej. Para zagrała rodziców głównej, dziecięcej bohaterki - ‘Kuleczki’.

Rok 2006 to powrót do roli policjanta Ducha w kontynuacji serialu „Fałszerze. Powrót sfory” Wójcika, jak również rola pedantycznego Romana w sitcomie „Faceci do wzięcia” z Cezarym Pazurą, natomiast 2007 – pierwszoplanowy występ w roli oficera policji w serialu sensacyjno-kryminalnym „Prawo miasta” Krzysztofa Langa.

Ostatnią produkcją z udziałem aktora była głośna komedia „Złoty środek” Olafa Lubaszenki, w której wcielił się w postać charakteryzatora Bogumiła – wuja głównej bohaterki, granej przez Annę Przybylską (2009).

Paweł Wilczak

Data urodzenia1965-07-29
Miejsce urodzeniaPoznań, Polska
Filmografia
Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)