Trwa ładowanie...
d3b11zl

Peter Cushing

Najnowsze informacje
3.8
(5 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kenley, Anglia, Wielka Brytania

Filmografia:

Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja (1977) (Wielki Moff Tarkin)

Night of the Big Heat (1967) (Dr. Vernon Stone)

Dracula (1958) (1959) (doktor Van Helsing)

Narzeczona Drakuli (1960) (Dr. J. Van Helsing)

Arabian Adventure (1979) (Wezyr Al Wuzara)

The Creeping Flesh (1973) (Emmanuel Hildern)

Nothing But the Night (1972) (Sir Mark Ashley)

The Hound of the Baskervilles (1959) (Sherlock Holmes)

Ściśle tajne! (1984) (Sven Jorgensen)

d3b11zl

Brytyjski aktor, znany głównie dzięki udziałowi w filmach wytwórni Hammer Films, gdzie często wcielał się w postacie Barona Frankensteina i Dr. Van Helsinga. Znany także dzięki roli Moffa Tarkina w pierwszych “Gwiezdnych wojnach” (1977).

Peter Wilton Cushing urodził się 26 maja 1913 roku w Kenley w hrabstwie Surrey w Wielkiej Brytanii. Był synem George’a Edwarda Cushinga i Nellie Marie Cushing, z domu King. Wychowywał się w Kenley, a następnie w południowym Londynie. Uczęszczał tam do szkoły artystycznej Guildhall School of Music and Drama. Następnie zaczął występy na deskach teatru, po czym w 1939 roku wyjechał do Hollywood, gdzie zagrał w filmie „Człowiek w żelaznej masce”. Po zagraniu w kilku filmach, powrócił do Anglii w 1941 roku. W 1943 roku poślubił Helen Beck, którą poznał w czasie pracy przy filmach.

We wczesnych latach pięćdziesiątych Cushing został uznany jednym z najlepszych brytyjskich aktorów. Wtedy też droga jego kariery zwróciła się ku kierunkowi, dzięki któremu znamy go dziś jako jednego z największych aktorów horroru. W 1956 roku zagrał bowiem Barona Victora Frankensteina w Hammerowskiej adaptacji powieści Mary Shelly - "Frankenstein". Postać tę grał również w paru sequelach filmu.

Innymi jego kreacjami wynoszącymi go na wyżyny aktorów kina grozy były postacie Dr. Van Helsinga w cyklu filmów o Draculi i wiele innych złych charakterów w 22 filmach wytwórni Hammer w ciągu następnych siedemnastu lat. W połowie lat sześćdziesiątych zagrał postać Doktora Who w dwóch filmach: „Doktor Who i Dalekowie” oraz „Dalekowie”.Obrazy powstały na podstawie popularnego serialu telewizyjnego.

W kolejnych latach był utożsamiany również z Sherlockiem Holmesem, którego grał w paru brytyjskich filmach. W 1971 roku jego ukochana żona Helen umarła wskutek ciężkiej choroby. Aktor nigdy w pełni nie ocknął się ze smutku, jaki odczuwał po śmierci żony.

Jedną z najbardziej znanych ról aktora była rola Wielkiego Moffa Tarkina w „Gwiezdnych Wojnach” (1977) Georga Lucasa.Rola oziębłego despoty była dla Cushinga ostatnią główną rolą filmie. W 2005 roku Lucas chciał ponownie umieścić postać Tarkina w sadze, w części „Zemsta Sithów”, jednak aktor już nie żył, a nie udało się cyfrowo ożywić zmarłego Petera.

W 1982 roku lekarze zdiagnozowali raka prostaty u aktora. Dali mu maksymalnie 18 miesięcy życia. Aktor wytrzymał jednak aż 12 lat, podczas których napisał autobiografię, wydał również książeczkę dla dzieci z własnymi ilustracjami. Peter Cushing zmarł 11 sierpnia 1994 roku w Whitstable w Wielkiej Brytanii. Miał 81 lat.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b11zl
d3b11zl
d3b11zl