Trwa ładowanie...
d3be3vq

Pięć nieczystych zagrań

Najnowsze informacje
3.6
(49 głosów)
Oceń:
Share
d3be3vq

Jedyne w swoim rodzaju dzieło o filmowcu nie tyle wracającym do jednego ze swych pierwszych filmów, co wręcz go odtwarzającym. "Pięć nieczystych zagrań" jest twórczą wyprawą badającą fenomen tworzenia filmów.

Lars von Trier napisał:

Drogi Jørgenie, Wyzwanie, które proponuję nazywa się: "Pięć nieczystych zagrań". Na początek chcę, byś pokazał mi swój 12-minutowy film pt. „The Perfect Human”. Obejrzymy go wspólnie i przedyskutujemy go, a następnie wyznaczę ci ograniczenia, nakazy i zakazy, według których będziesz musiał przerobić ten film. Powtórzymy ten proces pięć razy – stąd tytuł.

W 2000 roku Lars von Trier organizuje spotkanie z duńskim dokumentalistą, Jørgenem Lethem, na którym nieustannie gada, poi go wódką i karmi kawiorem, a całość nagrywa na cyfrowej kamerze. W jego trakcie proponuje, by Leth podjął rzucone przez niego wyzwanie: reżyser musi przerobić pięciokrotnie swój eksperymentalny dokument z 1967 roku pt. „The Perfect Man” (Trier darzy to dzieło wielkim szacunkiem i twierdzi, że widział je ponad 20 razy), stosując się do zasad i przeszkód przez niego narzuconych. Leth ostrożnie zgadza się, jednak w miarę jak ograniczenia stają się coraz bardziej dziwaczne i niepokojące, widzimy, jego rosnącą frustrację i gniew. Zdaje sobie sprawę, że celem tego projektu jest złamanie go i zmuszenie do stworzenia poronionego, fatalnego filmu.

Ostatecznie jednak to sam Leth zaczyna sobie narzucać ograniczenia, próbując stosować się do zasad von Triera i jednocześnie samemu dobrze wypaść. W efekcie obserwujemy fascynujący pojedynek dwóch wielkich osobowości.

Pięć nieczystych zagrań
Tytuł oryginalny

Fem benspænd, De

Gatunek

dokumentalny, dramat

Kraj produkcji

Francja

Rok produkcji

2003

Data światowej premiery

12.11.2004

Czas trwania

90 min.

Obsada

Podziel się opinią

Share
d3be3vq

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3be3vq
d3be3vq
d3be3vq