Pieśń o Bernadetcie jest czcigodną opowieścią o życiu świętej Bernadetty z Lourdes, której życie przypada na XIX wiek (Bernadetta urodził się w 1844 roku). Jako nastoletnia dziewczyna, córka chłopa, dorastała w małej francuskiej wiosce w Lourdes. Bernadeta (w młodą wizjonerkę wcieliła się Jennifer Jones, znana z: Pojedynek w Słońcu, Płonący wierzowiec, Czuła jest noc) doznała wizji Maryi Dziewicy w okolicy groty.
Jednak kościelnym dostojnikom oraz regionalnym politykom ciężko zawierzyć słowu prostej, młodej nastolatki, więc robią wszystko co w ich mocy, aby Bernadetta wyrzekła się swoich deklaracji i roszczeń, które rzekomo przekazała jej Maryja. Podejrzewają, że dziewczyna jest szalona, opowiadając mieszkańcom wioski oraz miejscowemu księdzu o wizjach „Pięknej Pani”.
Wizje dziewczyny stają się trudnym tematem dla władz kościelnych i świeckich, a rządzący robią z całego nadzwyczajnego zdarzenia, przedmiot gry politycznej, raz pozwalając, a zaraz zabraniając dostępu do groty ludziom wierzącym.
Pieśń o Bernadetcie - cud w Lourdes
Niezależnie od tego, co wyższe umysły sprawujące władzę myślą o Bernadetcie, nie można zaprzeczyć, że woda ze źródła w Lourdes (którą, na oczach Bernadetty, Maryja wydobyła ze skały) posiada pewne cudowne właściwości, które często pomagają i czynią zdrowymi osoby chore i słabe.
Bernadetta umiera w 1879 roku, nigdy nie mając wątpliwości co do przekonania, że zobaczyła i rozmawiała z Najświętszą Dziewicą. Po latach dziewczyna zostaje kanonizowana i staje się świętą, zaś Grota w Lourdes staje się miejscem kultu, do którego pielgrzymuje co roku setki tysięcy ludzi.
Pieśń o Bernadetcie - kontrowersje
Zarządzający wytwórnią 20th Century-Fox, która zajęła się dystrybucją filmu, wiedzieli, że Pieśń o Bernadetcie wzbudzi kontrowersje zarówno ze strony religijnej, jak i agnostycznej. Chcąc uciszyć jednych i drugich, przed pierwszą sceną filmu wytwórnia postanowiła umieścić znamienity tytuł: „To those who believe in God, no explanation is necessary. To those who do not believe in God, no explanation is possible” (Tym, którzy wierzą w Boga, nie są potrzebne żadne wytłumaczenia. Tym, którzy nie wierzą w Boga, żadne wytłumaczenie nie jest możliwe).
Pieśń o Bernadetcie - ciekawostki
Ciało św. Bernadetty nie uległo rozkładowi po śmierci i można je oglądać do dnia dzisiejszego w klasztorze w Newers, gdzie jest wystawiona na widok publiczny w specjalnym relikwiarzu.
W rolę Matki Bożej – Niepokalanej Dziewicy wcieliła się Lindy Darnell, która miała opinie kobiety rozwiązłej oraz borykającej się z problemem alkoholizmu. Na dodatek, w trakcie kręcenia filmu, była w nieślubnej ciąży.
Film powstał na podstawie książki Pieśń o Bernadetcie, pióra niemieckojęzycznego pisarza Franza Werfela – przyjaciela Franza Kafki.
Gdy legendarny hollywoodzki producent filmowy David Selznick, dowiedział się o zamiarach nakręcenia filmu Pieśń o Bernadetcie, użył swoich wpływów, aby tytułową Bernadettę zagrała jego ówczesna dziewczyna Jennifer Jones.
Pieśń o Bernadetcie - nagrody
Film Pieśń o Bernadetcie zebrał liczne najważniejsze nagrody oraz nominacje:
Oscary dla Pieśni o Bernadetcie:
- Oscar – nagroda dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, dla Jennifer Jones (1944 r.).
- Oscar – nagroda za najlepszą muzykę w dramacie dla Alferda Newmana (1944 r.).
- Oscar – nagroda za najlepszą scenografie w filmie czarno białym dla James Basevi, Thomas Little, William S. Darling (1944 r.).
- Oscar – nagroda za najlepsze zdjęcia dla filmu czarno białego dla Arthura C. Millera (1944 r.).
- Oscar – nominacja do nagrody za najlepszy film dla wytwórni 20th Century Fox (1944 r.).
- Oscar – nominacja do nagrody dla najlepszego aktora drugoplanowego - Charlesa Bickforda (1944 r.).
- Oscar – nominacja do nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej – Gladys Cooper (1944 r.).
- Oscar – nominacja do nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej – Anne Reverve (1944 r.).
- Oscar – nominacja do nagrody dla najlepszego reżysera – Henry Kinga (1944 r.).
- Oscar – nominacja do nagrody za najlepszy dźwięk, dla Edmunda H. Hansena (1944 r.).
- Oscar – nominacja do nagrody za najlepszy montaż, dla Barbary McLean (1944 r.).
- Oscar – nominacja do nagrody za najlepszy scenariusz, dla George’a Seatona (1944 r.).
**Pieśń o Bernadetcie był pierwszym w historii filmem, wyróżnionym nagrodą Złoty Glob ** (pierwsza gala wręczenia nagród Złote Globy miała miejsce w styczniu 1944 r.), oto one:
- Złoty Glob – nagroda za najlepszy dramat (1944 r.).
- Złoty Glob – nagroda dla najlepsze aktorki filmowej – Jennifer Jones (1944 r.).
- Złoty Glob – nagroda dla najlepszego reżysera – Henry Kinga (1944 r.).
Oprócz tego, Pieśń o Bernadetcie otrzymała nominację do nagrody NBR (National Board of Review) za najlepszy film roku (1944 r.).
Pieśń o Bernadetcie
Tytuł originalny | Song of Bernadette, The |
Rok produkcji | 1943 |
Gatunek | Biograficzny, Dramat |
Kraj produkcji | USA |
Czas trwania | 156 min. |
Obsada | |
Reżyseria | |
Muzyka |