Trwa ładowanie...
dr2dw3g

Pieśń o Bernadetcie

Najnowsze informacje
3.3
(5 głosów)
Oceń:
Pieśń o Bernadetcie to film, opowiadający o jednej z najpopularniejszych świętych kościoła katolickiego i jej objawieniach Maryi Panny w Lourdes. Film został obsypany najważniejszymi nagrodami.
dr2dw3g
WP Film
Źródło: WP Film

Pieśń o Bernadetcie - fabuła

Pieśń o Bernadetcie jest czcigodną opowieścią o życiu świętej Bernadetty z Lourdes, której życie przypada na XIX wiek (Bernadetta urodził się w 1844 roku). Jako nastoletnia dziewczyna, córka chłopa, dorastała w małej francuskiej wiosce w Lourdes. Bernadeta (w młodą wizjonerkę wcieliła się Jennifer Jones, znana z: Pojedynek w Słońcu, Płonący wierzowiec, Czuła jest noc) doznała wizji Maryi Dziewicy w okolicy groty.

Jednak kościelnym dostojnikom oraz regionalnym politykom ciężko zawierzyć słowu prostej, młodej nastolatki, więc robią wszystko co w ich mocy, aby Bernadetta wyrzekła się swoich deklaracji i roszczeń, które rzekomo przekazała jej Maryja. Podejrzewają, że dziewczyna jest szalona, opowiadając mieszkańcom wioski oraz miejscowemu księdzu o wizjach „Pięknej Pani”.

Wizje dziewczyny stają się trudnym tematem dla władz kościelnych i świeckich, a rządzący robią z całego nadzwyczajnego zdarzenia, przedmiot gry politycznej, raz pozwalając, a zaraz zabraniając dostępu do groty ludziom wierzącym.

Pieśń o Bernadetcie - cud w Lourdes

Niezależnie od tego, co wyższe umysły sprawujące władzę myślą o Bernadetcie, nie można zaprzeczyć, że woda ze źródła w Lourdes (którą, na oczach Bernadetty, Maryja wydobyła ze skały) posiada pewne cudowne właściwości, które często pomagają i czynią zdrowymi osoby chore i słabe.

Bernadetta umiera w 1879 roku, nigdy nie mając wątpliwości co do przekonania, że zobaczyła i rozmawiała z Najświętszą Dziewicą. Po latach dziewczyna zostaje kanonizowana i staje się świętą, zaś Grota w Lourdes staje się miejscem kultu, do którego pielgrzymuje co roku setki tysięcy ludzi.

Pieśń o Bernadetcie - kontrowersje

Zarządzający wytwórnią 20th Century-Fox, która zajęła się dystrybucją filmu, wiedzieli, że Pieśń o Bernadetcie wzbudzi kontrowersje zarówno ze strony religijnej, jak i agnostycznej. Chcąc uciszyć jednych i drugich, przed pierwszą sceną filmu wytwórnia postanowiła umieścić znamienity tytuł: „To those who believe in God, no explanation is necessary. To those who do not believe in God, no explanation is possible” (Tym, którzy wierzą w Boga, nie są potrzebne żadne wytłumaczenia. Tym, którzy nie wierzą w Boga, żadne wytłumaczenie nie jest możliwe).

Pieśń o Bernadetcie - ciekawostki

Ciało św. Bernadetty nie uległo rozkładowi po śmierci i można je oglądać do dnia dzisiejszego w klasztorze w Newers, gdzie jest wystawiona na widok publiczny w specjalnym relikwiarzu.

W rolę Matki Bożej – Niepokalanej Dziewicy wcieliła się Lindy Darnell, która miała opinie kobiety rozwiązłej oraz borykającej się z problemem alkoholizmu. Na dodatek, w trakcie kręcenia filmu, była w nieślubnej ciąży.

Film powstał na podstawie książki Pieśń o Bernadetcie, pióra niemieckojęzycznego pisarza Franza Werfela – przyjaciela Franza Kafki.

Gdy legendarny hollywoodzki producent filmowy David Selznick, dowiedział się o zamiarach nakręcenia filmu Pieśń o Bernadetcie, użył swoich wpływów, aby tytułową Bernadettę zagrała jego ówczesna dziewczyna Jennifer Jones.

Pieśń o Bernadetcie - nagrody

Film Pieśń o Bernadetcie zebrał liczne najważniejsze nagrody oraz nominacje:

Oscary dla Pieśni o Bernadetcie:

 • Oscar – nagroda dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, dla Jennifer Jones (1944 r.).
 • Oscar – nagroda za najlepszą muzykę w dramacie dla Alferda Newmana (1944 r.).
 • Oscar – nagroda za najlepszą scenografie w filmie czarno białym dla James Basevi, Thomas Little, William S. Darling (1944 r.).
 • Oscar – nagroda za najlepsze zdjęcia dla filmu czarno białego dla Arthura C. Millera (1944 r.).
 • Oscar – nominacja do nagrody za najlepszy film dla wytwórni 20th Century Fox (1944 r.).
 • Oscar – nominacja do nagrody dla najlepszego aktora drugoplanowego - Charlesa Bickforda (1944 r.).
 • Oscar – nominacja do nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej – Gladys Cooper (1944 r.).
 • Oscar – nominacja do nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej – Anne Reverve (1944 r.).
 • Oscar – nominacja do nagrody dla najlepszego reżysera – Henry Kinga (1944 r.).
 • Oscar – nominacja do nagrody za najlepszy dźwięk, dla Edmunda H. Hansena (1944 r.).
 • Oscar – nominacja do nagrody za najlepszy montaż, dla Barbary McLean (1944 r.).
 • Oscar – nominacja do nagrody za najlepszy scenariusz, dla George'a Seatona (1944 r.).

*Pieśń o Bernadetcie był pierwszym w historii filmem, wyróżnionym nagrodą Złoty Glob * (pierwsza gala wręczenia nagród Złote Globy miała miejsce w styczniu 1944 r.), oto one:

 • Złoty Glob – nagroda za najlepszy dramat (1944 r.).
 • Złoty Glob – nagroda dla najlepsze aktorki filmowej – Jennifer Jones (1944 r.).
 • Złoty Glob – nagroda dla najlepszego reżysera – Henry Kinga (1944 r.).

Oprócz tego, Pieśń o Bernadetcie otrzymała nominację do nagrody NBR (National Board of Review) za najlepszy film roku (1944 r.).

Pieśń o Bernadetcie
Tytuł oryginalny

Song of Bernadette, The

Gatunek

Biograficzny, Dramat

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

1943

Data światowej premiery

21.12.1943

Czas trwania

156 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Operator
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr2dw3g
dr2dw3g
dr2dw3g