Piotr Woźniak-Starak. Przede wszystkim był producentem. Jego filmy przyciągały do kin tłumy

Piotr Woźniak-Starak. Przede wszystkim był producentem. Jego filmy przyciągały do kin tłumy
Źródło zdjęć: © AKPA
Grzegorz Kłos

22.08.2019 | aktual.: 23.08.2019 11:06

Zaczynał w Akson Studio. Jego pierwszym filmem, przy którym pracował, był "Strajk" Volkera Schlöndorffa. Potem przyszedł czas na serial "Oficerowie" i "Katyń", gdzie miał przyjemność pracować z Andrzejem Wajdą.

1 / 5

Początki

Obraz
© Materiały prasowe

W 2008 r. Piotr Woźniak-Starak założył Watchout Production, gdzie wraz z Krzysztofem Terejem i Krzysztofem Rakiem tworzył zespół kreatywny. Tak narodziła się firma, która kilka lat później wprowadziła do kin filmy zarabiające miliony.

2 / 5

"Mazurek"

Obraz
© Materiały prasowe

W 2013 r. premierę miał krótkometrażowy "Mazurek" Julii Kolberger. Film zrealizowany w ramach projektu "30 minut".

"Mazurek" okazał się świetnym dramatem rodzinnym, który zebrał bardzo dobre oceny krytków. W obsadzie znaleźli się Kinga Preis i Paweł Królikowski.

3 / 5

"Big Love"

Obraz
© Materiały prasowe

Pierwszym filmem zrealizowanym przez Watchout Production było "Big Love" z 2012 r.

Film wyreżyserowała Barbara Białowąs, a główne role zagrali Aleksandra Hamkało i Antonii Pawlicki.

Specyficzne połączenie melodramatu z thrillerem było głośne z powodu medialnej kłótni między reżyserką a krytykami filmowymi, którzy kiepsko ocenili film.

Ale rozgłos wyszedł filmowi na dobre. "Big Love" przyciągnęło do kin 213 992 widzów, co jak na skromniutki obraz okazało się przyzwoitym wynikiem.

4 / 5

"Bogowie"

Obraz
© Materiały prasowe

W 2014 r. Piotr Woźniak-Starak wyprodukował głośny film "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego.

Produkcja opowiadająca o kardiochirurgu Zbigniewie Relidze, któremu jako pierwszemu w Polsce udało się dokonać udanego przeszczepu serca, została obsypana nagrodami. W roli głównej zobaczyliśmy Tomasza Kota.

"Bogowie" okazali się zarówno hitem artystycznym, jak i frekwencyjnym. Film o prof. Relidze obejrzało 2,2 mln widzów. Tym samym "Bogowie" stali się najchętniej oglądanym polskim filmem 2014 r. Film zarobił 40 mln zł.

Na festiwalu w Gdyni "Bogowie" zdobyli aż 6 nagród, w tym Złote Lwy dla najlepszego filmu i scenariusza.

5 / 5

"Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej"

Obraz
© Materiały prasowe

"Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" (2017) to kolejny film biograficzny wyprodukowany przez Piotra Woźniaka-Staraka.

Film Marii Sadowskiej opowiada o losach PRL-owskiej seksuolog Michaliny Wisłockiej, autorki bardzo głośnej książki poświęconej seksowi.

To kolejny wielki sukces Watchout Production. Film obejrzało 1,8 mln widzów (3. najchętniej oglądany polski film roku). "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" zarobiła 35,6 mln zł. W 2018 r. film zdobył dwa Orły - dla najlepszej roli kobiecej i za muzykę Radzimira Dębskiego.

Ostatnim filmem Piotra Woźniaka-Staraka jest "Ukryta gra" w reżyserii Łukasza Kośmickiego. Niestety, producent nie doczekał jego premiery. Pierwszy pokaz filmu odbędzie się we wrześniu, na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

22 sierpnia zakończono poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka. Mąż Agnieszki Woźniak-Starak zaginął w niedzielę nad ranem na jeziorze Kisajno.

Wybrane dla Ciebie