Trwa ładowanie...
d12o8c7

Po 42 latach cenzura w końcu uległa. "Mesjasz" z Anthonym Quinnem zostanie pokazany w Arabii Saudyjskiej

"Mesjasz" w reżyserii syryjsko-amerykańskiego reżysera Moustafy Akkada zostanie wyświetlony w Arabii Saudyjskiej. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że film nakręcono ponad 40 lat temu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Reżyser Moustafa Akkad i Anthony Quinn na planie "Mesjasza", 1976
Reżyser Moustafa Akkad i Anthony Quinn na planie "Mesjasza", 1976 (East News)
d12o8c7

- Nie mogę być szczęśliwszy – mówi w rozmowie z agencją AFP syn reżysera, Malik Moustafa Akkad, komentując decyzję saudyjskich urzędników.

Film z 1976 r. to nakręcony z ogromnym rozmachem dramat religijno-historyczny opowiadający o początkach islamu i prześladowaniach zwolenników Mahometa.

Główną rolę zagrał Anthony Quinn, a muzyka skomponowana przez Maurice'a Jarre'a została nominowana w 1977 r. do Oscara.

d12o8c7

Wprawdzie "Mesjasz" (ang. "The Message") był dystrybuowany w świecie arabskim, jednak cenzura nie dopuściła go do rozpowszechnia w najważniejszych dla wyznawców miastach i niektórych państwach. Ponadto film został zbojkotowany przez islamskich konserwatystów, ostro sprzeciwiających się portretowaniu świętych.

Zobacz zwiastun filmu "Mesjasz":

Problemy rozpoczęły się już na etapie kręcenia. Ekipa nie została wpuszczona ani do Mekki, ani do Medyny. W filmie musiały zagrać je dekoracje zbudowane w Maroko.

d12o8c7

W zeszłym roku cenzura zdjęła zapis z filmu Akkada w ramach "odwilży" obyczajowej zarządzonej pzez księcia Mohammeda bin Salmana. Odrestaurowana wersja "Mesjasza" zostanie wyświetlona podczas kończącego ramadan święta Id al-Fitr. W tym roku obchodzonego od 14 do 15 czerwca.

Zobacz też: Al-Jazeera ostro komentuje sytuację w Polsce:

d12o8c7

Podziel się opinią

Share
d12o8c7
d12o8c7