Trwa ładowanie...

"Pod szarym niebem". Ten horror rozgrywa się kilka godzin drogi od polskiej granicy

Katsiaryna relacjonowała protesty na ulicach Białorusi przez kilkanaście minut. Milicja zgarnęła ją siłą i już nie wypuściła. Dziennikarkę skazano za zdradę stanu. Jak można robić coś takiego swoim obywatelom? To pokazuje film "Pod szarym niebem".

"Pod szarym niebem""Pod szarym niebem"Źródło: Materiały prasowe
d3tsbd6
d3tsbd6

"Pod szarym niebem" w reżyserii Mary Tamkovich bierze udział w tegorocznym Konkursie Głównym festiwalu filmowego w Gdyni. To film bez efektów specjalnych, bez wielkich zwrotów akcji czy romantyzowania cierpienia głównych bohaterów. To nie jest też wcale film skupiający się tylko i wyłącznie na piekle białoruskiego reżimu. "Pod szarym niebem" to historia miłości w czasach zarazy, jakim są rządy Łukaszenki i jego opresyjnego reżimu. Film, który zdecydowanie trzeba zobaczyć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Filmy, których nie można przegapić. To będą petardy

Film Tamkovich oparty jest na prawdziwej historii białoruskich dziennikarek, zatrzymanych 15 listopada 2020 r. w czasie protestów w Mińsku. Ludzie wyszli wtedy na ulice, by wyrazić sprzeciw po sfałszowanych wyborach, w których zwyciężył nie kto inny, jak Łukaszenka. Katsiaryna Andreyeva prowadziła relację dla Biełsatu wraz ze swoją operatorką Daryą Chultsovą. Po kilku, może kilkunastu minutach namierzył je milicyjny dron.

d3tsbd6

Niedługo później funkcjonariusze namierzyli mieszkanie, z którego prowadzona była relacja. Kobiety zatrzymano, po czym skazano na początku na 7 dni aresztu administracyjnego. Zanim zdążyły wyjść na wolność, postawiono im poważniejsze zarzuty o organizację protestów. Miały spędzić dwa lata w kolonii karnej. Darya wyszła na wolność w 2022 r., zaś Katsiarynie postawiono kolejny zarzut - zdrady stanu. Dokumenty w sprawie utajniono, zaś ją uznano podczas posiedzenia sądu za winną. Osiem lat i trzy miesiące więzienia. Mąż Katsiaryny, również dziennikarz, wielokrotnie był zatrzymywany i przesłuchiwany. Ciążyło na nim widmo odsiadki, podzielenia losu żony. Choć służby nękały go, nie wyjechał z kraju.

"Pod szarym niebem" Materiały prasowe
"Pod szarym niebem"Źródło: Materiały prasowe

Oglądając "Pod szarym niebem" można co chwile zadawać sobie pytanie "dlaczego?". Dlaczego reżim tak bardzo skupia się na bogu ducha winnych ludziach, karząc ich w tak dotkliwy sposób? Dlaczego mąż filmowej Leny nie wyjechał z kraju? Dlaczego nie walczył o żonę np. z Polski? Dlaczego dziennikarka nie złamała się i nie chciała posłusznie odbywać wyroku? Film Tamkovich idealnie pokazuje, z czym mierzą się Białorusini i Białorusinki po protestach z 2020 r. Gdy ludzie mieli już małą nadzieję na zmiany, w kraju zapanował terror. Strach dotyka wszystkich. Przyjaciół zatrzymanych, nawet ich prawników.

"Pod szarym niebem", choć to film aktorski, wygląda jak produkcja dokumentalna. Sytuacja Leny i jej męża (wcielają się w nich Aliaksandra Vaitsekhovich i Valentyn Novopolskij) jest niemal jeden do jednego przełożeniem rzeczywistości Katsiaryny i Igora. Szczególnie poruszające jest to, że historię poznajemy z perspektywy męża zatrzymanej dziennikarki, który ma wiele szans, by wyjechać z kraju, ale tego nie robi. Jest w filmie taki poruszający fragment ich rozmowy: - Pamiętasz, jak w trakcie protestów oglądaliśmy zdjęcia croissantów z kawiarni albo zdjęcia grzybów, które wrzucali ludzie i wydawało nam się, że są jakby na innej planecie? Ja chcę być na tej samej planecie, co ty - mówi filmowy Ilya.

d3tsbd6

"Pod szarym niebem" to poruszająca historia, w której nie epatuje się cierpieniem małżonków. Nie zobaczycie tu scen ociekających krwią, brutalnością. Choć historia jest przytłaczająca, bo przypomina, jak wielką wartość ma wolność człowieka, to jest przede wszystkim o miłości. Do ukochanej osoby i do kraju, którego nie chce się ot tak zostawić.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" opowiadamy o porażającym Colinie Farrellu w "Pingwinie", opowiadamy o prawdziwej żyle złota w kinie, ale uwaga; tylko dla widzów o mocnych nerwach! Przyznajemy się także do naszych "guilty pleasures", wiecie co to? Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3tsbd6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3tsbd6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj