Trwa ładowanie...
d3jfhud
Aktualności

Pokaz specjalny filmu Jana Komasy "Miasto 44"

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pokaz specjalny filmu Jana Komasy "Miasto 44"
(Studio Munka-SFP)
d3jfhud

Ponad 10 tys. osób, wśród nich prezydent Bronisław Komorowski oraz weterani powstania warszawskiego, wzięło udział w pokazie specjalnym filmu fabularnego *"Miasto 44" na Stadionie Narodowym w Warszawie. Reżyserem filmu jest Jan Komasa.*

Projekcja "Miasta 44", z udziałem twórców i obsady filmu, wpisuje się w oficjalny program obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Uroczysty seans rozpoczął się w środę późnym wieczorem kilkuminutową owacją na stojąco dla weteranów powstania, którzy zasiedli na widowni. Do powstańców zwrócił się reżyser filmu 32-letni Jan Komasa. "Jestem szczęśliwy i zaszczycony, mogąc stać tu przed wami powstańcy warszawscy. Niech ten film będzie naszym +dziękuję+ dla was od całej ekipy - 3,5 tys. osób pracowało nad tym filmem" - powiedział Komasa.

d3jfhud

"Chciałbym, żeby ten film zmienił coś na lepsze w świecie. Ważne, by ideę walki o wolność i godność nieść dalej" - podkreślił autor filmu.

Do dystrybucji kinowej w całej Polsce dramat wojenny "Miasto 44" trafi 19 września. Wcześniej będzie prezentowany - w konkursie głównym, walcząc o Złote Lwy - na 39. festiwalu w Gdyni, który potrwa od 15 do 20 września.

W obsadzie filmu, wybranej podczas castingów, w których udział wzięło ponad 7 tys. osób, są m.in.: Józef Pawłowski i Zofia Wichłacz (główni bohaterowie - zakochani w sobie, walczący w powstaniu Stefan i "Biedronka") oraz Anna Próchniak, Tomasz Schuchardt, Maurycy Popiel, Antoni Królikowski, Grzegorz Daukszewicz, Jan Kowalewski.

d3jfhud

Zdjęcia do "Miasta 44", autorstwa operatora Mariana Prokopa, kręcone w ubiegłym roku w okresie od maja do sierpnia, trwały 63 dni - tyle, ile powstanie. Realizowano je w Warszawie i okolicach, a także w Łodzi, we Wrocławiu oraz w Walimiu i Świebodzicach na Dolnym Śląsku. Aktorom towarzyszyło ponad 3 tys. statystów. Budową dekoracji zajmowało się 10 ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 tys. ton gruzu. Nakręcono wiele scen z kaskaderami, grupami rekonstrukcyjnymi, pojazdami militarnymi (czołg, działa samobieżne), efektami pirotechnicznymi (pożary, eksplozje) i komputerowymi.

Aby przedstawić wygląd Warszawy z 1944 roku, "zrekonstruować" na ekranie dawną stolicę, filmowcy zastosowali nowoczesne techniki komputerowe. Za efekty specjalne do "Miasta 44" odpowiada hollywoodzki specjalista Brytyjczyk Richard Bain, który współpracował z takimi twórcami kina, jak Christopher Nolan i Peter Jackson, i ma w dorobku efekty specjalne m.in. do "Casino Royale", "Incepcji", "King Konga".

Film "Miasto 44" zrealizowano pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Producentem filmu jest Akson Studio, a koproducentami: Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska, Orange Polska i Muzeum Powstania Warszawskiego.

d3jfhud

"Uniwersalna opowieść o młodości, miłości, odwadze i poświęceniu" - tak film "Miasto 44" określają jego twórcy. 32-letni reżyser Jan Komasa dał się poznać publiczności jako twórca nagradzanej "Sali samobójców" z 2011 roku.

d3jfhud

Podziel się opinią

Share

d3jfhud

d3jfhud