Polacy masowo przestają płacić abonament RTV
Coraz mniejsza ściągalność abonamentu za radio i telewizję była jednym z tematów poruszanych podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Debatowano również nad przerostem aparatu administracyjnego w TVP i Polskim Radiu oraz nad zasadami dostępu polityków do programów telewizyjnych.
Sprawa uregulowania ściągalności abonamentu jest w tej chwili jedną z najpilniejszych. Okazuje się bowiem że liczba Polaków płacących telewizyjno-radiowy abonament regularnie maleje. Obecnie opłatę tę uiszcza jedynie 40% tych, którzy powinni. Konrad Kołodziejski członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji uważa że ‘mówienie o abonamencie jest czystą hipokryzją. Albo powinniśmy się zdecydować, że rezygnujemy z abonamentu, albo doprowadzić do sytuacji, że płacą wszyscy’.
Z oświadczenia Kołodziejskiego wynika również że tegoroczne wpływy z abonamentu będą niższe od zakładanych, być może nawet o 100 mln złotych. Problem ten w dużo większej mierze dotyczy Polskiego Radia bowiem przychody z abonamentu stanowią aż 73% jego środków finansowych. W budżecie TVP pieniądze od abonentów stanowią 28%.
Dla Polskiego Radia 10-procentowy ubytek abonamentu w tym roku i prognozowany 20-procentowy w przyszłym roku oznacza niemalże krach finansowy. W praktyce spowoduje to walkę o przetrwanie do końca 2006 roku i zamrożenie jakichkolwiek inwestycji w latach późniejszych.
Prezes PR Krzysztof Czabański dodał że radio ma również problem z przerostem zatrudnienia i zapowiedział 20% ograniczenie go. Cięcia dotkną przede wszystkim pracowników administracji.
Prezes TVP Bronisław Wildstein z kolei zapowiedział duże zmiany w programie TVP. Repertuarowe innowacje dotyczyć będą między innymi formuły programu ‘Forum’ który jeszcze w tym roku zaprzestanie kierowania się popularnością polityków przy doborze zapraszanych gości.
‘TVP jest dla obywateli. Telewizja publiczna nie ma przedstawiać sądów polityków - ona ma przede wszystkim mierzyć się z problemami i dlatego program Forum
zostanie zmieniony’ - powiedział Wildstein. Prezes zapowiedział że w poszczególnych odcinkach programu poruszane będą inne problemy społeczne a ustosunkowywać się do nich będą zapraszane osoby publiczne oraz politycy.
Komentując sytuację finansową TVP prezes Wildstein określił ją jako bardzo dobrą . Według podanych przez niego informacji TVP posiada 632 miliony złoty. Wildstein zaznaczył jednak że przed TVP stoi wiele bardzo kosztowych zadań takich jak przygotowanie kanałów tematycznych czy przejście na technologię cyfrową.
(fot. AFP)