Trwa ładowanie...

Polak w Konkursie Głównym. Rozpoczyna się 41. MFF w Montrealu

"Zgoda", debiut w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego - to polski film, który powalczy w Konkursie Głównym na rozpoczynającym się 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu. Wydarzenie potrwa do 4 września.

Polak w Konkursie Głównym. Rozpoczyna się 41. MFF w MontrealuŹródło: Materiały prasowe
d12s87n
d12s87n

Akcja "Zgody", debiutu w reż. Macieja Sobieszczańskiego, dzieje się w 1945 roku na Śląsku. W miejscu, w którym wcześniej znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau - na świętochłowickiej Zgodzie - komunistyczne służby bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego SB dokonuje czystek.

Głównym bohaterem filmu jest zatrudniający się w obozie Franek (Julian Świeżewski), który chce ocalić Polkę Annę (Zofia Wichłacz)
, w której jest zakochany. Nie wie, że jednym z osadzonych jest Niemiec Erwin (Jakub Gierszał)
- jego przyjaciel, który także od dawna kocha się w Annie. Franek dołącza do komunistów łudząc się, że uda mu się oszukać system.

- "Zgoda" to opowieść o miłosnym trójkącie, w którym dwóch młodych chłopców walczy o jedną dziewczynę - zapowiada producent.

d12s87n

W produkcji, która swoją polską premierę będzie miała na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - film znalazł się tam w Konkursie Głównym - zobaczymy także m.in. Wojciecha Zielińskiego, Danutę Stenkę oraz Jacka Braciaka. Wśród twórców obrazu znaleźli się także Małgorzata Sobieszczańska (scenariusz) i Walentyn Wasjanowicz (zdjęcia).

W Konkursie Głównym kanadyjskiego Festiwalu - World Competition - prócz filmu Sobieszczańskiego znalazło się 17 innych tytułów z całego świata. Na najważniejsze festiwalowe wyróżnienie - szansę ma także czesko-słowacki "Masaryk" w reż. Juliusa Sevcika oraz produkcje z m.in. Rosji ("Anna Karenina. Vronsky's Story", reż. Karen Shaknazarov), Iranu ("Appendix", reż. Hossein Namazi), HongKongu i Chin ("Footprints", reż. Wong Kar-Wai) oraz Kirgistanu ("Sayakbay - Homer of 20th Century", reż. Ernest Ernest Abdyjaparov).

W poprzednich latach w Montrealu wyróżnienia odebrali m.in. Michał Rogalski ("Letnie przesilenie", 2015, nagroda za najlepszy scenariusz), Maciej Pieprzyca ("Chce się żyć", 2013, Grand Prix oraz Nagroda Jury Ekumenicznego i Nagroda Publiczności).

d12s87n

Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 4 września 2017 r. "Zgoda" na ekrany polskich kin wejdzie 6 października.

Zobacz, co @dziejesiewkulture:

d12s87n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12s87n