Polsat ukarany milionem złotych

Za dwa nadane programy telewizja Polsat będzie musiała zapłacić łącznie 1 mln zł kary. Taką decyzję podjęła 16 marca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

KRRiT zdecydowała - na wniosek przewodniczącej Elżbiety Kruk - o nałożeniu kary finansowej na telewizję Polsat. Karę nałożono za nadanie programu z udziałem Kazimiery Szczuki, w którym wypowiadała się ona na temat jednej z postaci występujących w "Radiu Maryja" - niepełnosprawnej Magdy Buczek oraz za nadanie programu „Nieustraszeni”, w którym uczestnicy jedli żywe dżdżownice.

Polsat ukarany milionem złotych

Zdaniem KRRiT, w programie prześmiewczo odnoszono się do osób niepełnosprawnych oraz modlitw.

Nałożona na Polsat kara dotyczy nadanego 26 lutego programu "Kuba Wojewódzki". Występująca w nim krytyk literatury, znana z feministycznych poglądów Kazimiera Szczuka naśladowała sposób mówienia Buczek. "Módlmy się, żeby łaski Boże spłynęły na wszystkie dzieci, które należą do Dziecięcych Podwórkowych Kółek Różańcowych" - mówiła m.in. Szczuka.

KRRiT nie przekonały wyjaśnienia Polsatu, że fakt, iż Magda Buczek jest osobą niepełnosprawną nie był znany twórcom programu, a "formuła programu +Kuba Wojewódzki+ polega na swobodnej, nieskrępowanej rozmowie, która przybiera czasem formę żartów, pastiszu i parodii".

"Kara nałożona jest na Polsat, a nie uczestników programu, ponieważ program nie był nadawany na żywo, i nadawca przed emisją miał wpływ na jego ostateczny kształt. Dodatkową kwestią wpływającą na ujemną ocenę programu było zachowanie prowadzącego, który swoimi wypowiedziami stwarzał sprzyjający klimat do formułowania stwierdzeń prześmiewczych i obraźliwych" - powiedział rzecznik przewodniczącej KRRiT Tomasz Różański.

Wczoraj poznaliśmy wysokość kary. Telewizja Polsat będzie musiała zapłacić pół miliona złotych - zdecydowała Elżbieta Kruk, szefowa Rada.

Nakładając karę KRRiT oparła się na art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji, który mówi m.in., że "audycje lub inne przekazy nie mogą propagować (...) postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zwierać treści dyskryminujących ze względu na rasę, płeć lub narodowość" oraz, że "nadawcy dbają o poprawność języka swoich programów i przeciwdziałają jego wulgaryzacji".

Zdaniem Różańskiego, przepisy art. 18 odnoszą się również do "etycznego i moralnego traktowania osób niepełnosprawnych, a pani Szczuka odniosła się do nich z lekceważącym stosunkiem".

Ale to nie jedyny program Telewizji Polsat, który wzbudził zastrzeżenia KRRiT.

- KRRiT zajmowała się analizą audycji pt. Nieustraszeni wyemitowaną 24 lutego 2006 roku w telewizji Polsat w którym uczestnicy turnieju jedli żywe dżdżownice. Po przedstawieniu opinii Departamentu Prawnego i dyskusji w tej sprawie podjęto uchwałę zobowiązującą Przewodniczącą KRRiT do ukarania nadawcy karą pieniężną - podano w komunikacie po posiedzeniu Rady.

I również za ten program Telewizja Polsat będzie musiała zapłacić 500 tys. zł. To najwyższe kary w historii polskiego rynku medialnego. Polsatowi przysługuje odwołanie od decyzji KRRiT, co stacja zamierza uczynić.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)