Trwa ładowanie...
17-03-2006 10:52

Polsat ukarany za wypowiedź Szczuki

Polsat ukarany za wypowiedź Szczuki
djofnbo
djofnbo

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o nałożeniu kary finansowej na telewizję Polsat. Może ona wynieść nawet 2 mln 100 tys. zł.

Karę nałożono za nadanie programu z udziałem Kazimiery Szczuki, w którym wypowiadała się ona na temat jednej z postaci występujących w "Radiu Maryja" - niepełnosprawnej Magdy Buczek.

Zdaniem KRRiT, w programie prześmiewczo odnoszono się do osób niepełnosprawnych oraz modlitw.

Jak poinformował w czwartek rzecznik przewodniczącej KRRiT Tomasz Różański, wysokość kary nie została jeszcze ustalona. Maksymalnie KRRiT może ukarać nadawcę kwotą odpowiadającą połowie wartości rocznych opłat za częstotliwość (w przypadku Polsatu opłata ta wynosi 2 mln 100 tys. zł). Jak się nieoficjalnie dowiedziała "GW", Kruk rozważa karę w wysokości 500 tys. zł.

Nałożona na Polsat kara dotyczy nadanego 26 lutego programu "Kuba Wojewódzki". Występująca w nim krytyk literatury, znana z feministycznych poglądów Kazimiera Szczuka naśladowała sposób mówienia Buczek. "Módlmy się, żeby łaski Boże spłynęły na wszystkie dzieci, które należą do Dziecięcych Podwórkowych Kółek Różańcowych" - mówiła m.in. Szczuka.

djofnbo

KRRiT nie przekonały wyjaśnienia Polsatu, że fakt, iż Magda Buczek jest osobą niepełnosprawną nie był znany twórcom programu, a formuła programu Kuba Wojewódzki polega na swobodnej, nieskrępowanej rozmowie, która przybiera czasem formę żartów, pastiszu i parodii - powiedział PAP Różański.

Wyjaśnił, że kara nałożona jest na Polsat, a nie uczestników programu, ponieważ program nie był nadawany na żywo, i nadawca przed emisją miał wpływ na jego ostateczny kształt.

- Dodatkową kwestią wpływającą na ujemną ocenę programu było zachowanie prowadzącego, który swoimi wypowiedziami stwarzał sprzyjający klimat do formułowania stwierdzeń prześmiewczych i obraźliwych - dodał Różański.

Wcześniej w przesłanym PAP stanowisku Polsat informował, że goście programu "Kuba Wojewódzki"... (...) mówią we własnym imieniu, własnym głosem i własnymi słowami, a przede wszystkim za siebie. Są to ich prywatne poglądy i jako takie nie podlegają naszej kontroli".

djofnbo

- Jest nam bardzo przykro, że wypowiedź osoby publicznej - jaką jest Kazimiera Szczuka - mogła naruszyć uczucia i wartości, którym hołduje Pani Magdalena Buczek. Nie możemy jednak ingerować w prywatne opinie naszych gości, bo istotą tego programu jest swoboda wypowiedzi, której nie ograniczamy - napisał Polsat.

Szczuka w rozmowie z PAP podkreśliła natomiast, że w jej wypowiedzi nie było "cienia mowy o niepełnosprawności" Buczek, a jedynie "życzliwa anegdota".

- Ja mówiłam o jakimś wielkim swoim uznaniu i fascynacji tą osobą. Owszem, naśladowałam ten głos, ale była to pewna anegdota. Życzliwa anegdota z lekką kpiną. Nie było tam natomiast cienia mowy o tym, że ta osoba jest niepełnosprawna, włącznie z tym, że ja na początku programu powiedziałam, że nie wiem, kto to jest - dodała.

djofnbo

Według "Naszego Dziennika", Magda Buczek ma 18 lat i od urodzenia choruje na wrodzoną łamliwość kości, przez co porusza się na wózku inwalidzkim. Jest założycielką działających przy "Radiu Maryja" Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci (pierwsze założyła w wieku 9 lat). Celem ruchu jest modlitwa różańcowa.

Ale to nie jedyny program Telewizji Polsat, który wzbudził zastrzeżenia KRRiT.

- KRRiT zajmowała się analizą audycji pt. „Nieustraszeni” wyemitowaną 24 lutego 2006 roku w telewizji Polsat. Po przedstawieniu opinii Departamentu Prawnego i dyskusji w tej sprawie podjęto uchwałę zobowiązującą Przewodniczącą KRRiT do ukarania nadawcy karą pieniężną - podano w komunikacie po posiedzeniu Rady.

Polsatowi przysługuje odwołanie od decyzji KRRiT.

djofnbo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djofnbo