Trwa ładowanie...
03-06-2009 10:55

Polskie dzieci odchodzą od telewizora

Polskie dzieci odchodzą od telewizoraŹródło: Wirtualna Polska
d1ksj6w
d1ksj6w

Polskie dzieci coraz mniej oglądają telewizję - informuje "Metro".

Z badań TNS OBOP wynika, że przeciętne polskie dziecko (4-15 lat) przesiaduje przed telewizorem średnio 2 godziny i 12 minut dziennie. Jeszcze pod koniec lat 90. dzieciaki patrzyły w telewizor przez 3 godziny dziennie.

Najmłodsi, których często posądza się o zbyt długie przesiadywanie przed telewizorem, paradoksalnie stają się grupą najbardziej stroniącą od szklanego ekranu. Oglądają telewizję o godzinę i 14 minut krócej niż statystyczny polski telewidz i wszystko wskazuje na to, że różnica będzie się powiększać.

Skąd to zjawisko? Dziś dzieci ciągną do gier komputerowych, internetu (przeciętne polskie dziecko w wieku 7-14 lat przesiaduje przed internetem przez 24 godziny tygodniowo - wynika z danych fundacji "Dzieci Niczyje"). Ponadto przeciętni rodzice są dziś zamożniejsi i stać ich na lepsze zagospodarowanie czasu dzieciom: wyjazdy, zajęcia dodatkowe, sport.

"Metro" pisze, że swoje zrobiły też kampanie społeczne jak np. "Cała Polska czyta dzieciom". - Gdy osiem lat temu zaczynaliśmy zachęcać rodziców do czytania pociechom, prawie w ogóle nie było w nich świadomości, że warto. Dziś już 37 proc. deklaruje, że czyta codziennie, a wśród osób z wyższym wykształceniem stało się to normą. I to mimo że rodzice pracują coraz więcej - mówi Irena Koźmińska, prezes fundacji ABC XXI, pomysłodawczyni kampanii "Cała Polska czyta dzieciom".

d1ksj6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ksj6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj