Trwa ładowanie...
rysa

Polskie filmy na festiwalach światowych

Share
Polskie filmy na festiwalach światowych
Źródło: opublikowane w serwisie filmpolski.pl
d33c8n1

Do końca 2008 roku aż siedem dofinansowanych przez PISF filmów pokazanych zostanie na ważnych światowych festiwalach, przede wszystkim poza Europą. Znalazły się one w programach tak prestiżowych imprez filmowych jak: MFF w Wenecji, Montrealu, Toronto, Tokio, Pusan oraz Mar del Plata.

Ekspansja polskich filmów zacznie się już 3 września, podczas najbliższego MFF w Wenecji, gdzie w prestiżowej sekcji Venice Days pokazana zostanie "Rysa", reż. Michał Rosa. Miesiąc później "Rysa" zostanie zaprezentowana na MFF w Pusan, jednym z najważniejszych festiwali filmowych w Azji (Korea, 2-10.10).

d33c8n1

Pokazywane na otwarcie ważnej sekcji MFF w Cannes, Quinzaine des réalisateurs (Directors' Fortnight) "Cztery noce z Anną", Jerzego Skolimowskiego, podróżują już po całym festiwalowym świecie. W najbliższym czasie film będzie pokazywany m.in. na prestiżowych festiwalach w: Toronto (4-13.09), Sekcja Masters, Tokio (18-26.10), Mar del Plata (Argentyna, 6-16.11), Nowym Jorku (12.09-26.10), Chicago (16-29.10), Tajwanie (Taipei Golden Horse Film Festival).

Uhonorowane ostatnio Nagrodą Specjalną Jury ‘Srebrny Lampart’ na MFF w Locarno, "33 sceny z życia", Małgorzaty Szumowskiej, zaprezentowane zostaną w najbliższym czasie na MFF w Toronto, w sekcji Contemporary World Cinema. W sekcji Discovery natomiast pokazana zostanie dofinansowana przez PISF koprodukcja: "Tulpan", reż. Sergiej Dworcowoj, nagrodzona już w tym roku między innymi Grand Prix na festiwalu w Cannes (sekcja Un Certain Regard) oraz Grand Prix Sekcji East of the West na MFF w Karlovych Varach. "33 sceny z życia", pokazane zostaną również w sekcji World Cinema na MFF w Pusan. W tej samej sekcji pokazane zostaną kolejne dwa Polskie filmy: "Lekcje Pana Kuki", reż. Dariusz Gajewski oraz wspomniana już "Rysa", Michała Rosy.

Na trwającym właśnie MFF w Montrealu (21.08-1.09) w sekcji Mistrzowie Kina prezentowany jest natomiast: "Katyń", Andrzeja Wajdy, a w Panoramie Filmów Świata: "Wszystko będzie dobrze", reż. Tomasz Wiszniewski.

Wspierając promocję kina polskiego PISF współorganizuje również tej jesieni dwa ważne przeglądy filmów twórców Polskich w Nowym Jorku: Andrzeja Wajdy w Lincoln Center (październik) oraz Agnieszki Holland w Museum of Modern Arts (listopad). A także retrospektywę filmów polskich na MFF Mar del Plata w listopadzie.

d33c8n1

Retrospektywy Andrzeja Wajdy i Agnieszki Holland będą kompletnymi przeglądami twórczości dwojga wybitnych reżyserów polskiego i światowego kina, organizowanymi w najbardziej liczących się ośrodkach kulturalnych Nowego Jorku.

PISF włącza się również aktywnie w promocję zagraniczną Polskich filmów na prestiżowych targach filmowych min. weźmie udział w tzw. umbrella stand, stoisku organizowanym pod skrzydłami programu European Film Promotion na najbliższym festiwalu w Toronto oraz Amierican Film Market w Los Angeles w listopadzie.

d33c8n1

Podziel się opinią

Share
d33c8n1
d33c8n1