Trwa ładowanie...
d2pdg8o
Aktualności

Polskie kino kobiece w Afryce

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dorota Kędzierzawska
Dorota Kędzierzawska
d2pdg8o

Filmy Doroty Kędzierzawskiej, Magdaleny Piekorz, Joanny Kos-Krauze, Teresy Kotlarczyk, Krystyny Jandy zostaną pokazane na zaczynającym się w najbliższy weekend festiwalu kina kobiecego w Harare, stolicy Zimbabwe.

To będzie ósma edycja International Images Film Festival for Women w Harare. Impreza organizowana jest przez Women Filmmakers of Zimbabwe, organizację założoną przez wybitną pisarkę z tego kraju Tsitsi Dangarembga.

W czasie tegorocznego festiwalu, który potrwa od 20 do 28 listopada, pojawi się specjalny blok filmowy pod tytułem "Polskie kino kobiece". - To nietypowe miejsce na promocję polskiego kina, ale w szczególności tu, w jednym z najbiedniejszych krajów świata istnieje wielka potrzeba obcowania z kulturą światową - mówi jeden z organizatorów polskiego przeglądu Przemysław Stępień.

d2pdg8o

Widzowie będą mogli obejrzeć osiem polskich filmów fabularnych, przewidziano też wybór krótkich animacji reżyserek związanych z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu.

Wśród filmów pokazywanych w Harare będą: „Plac Zbawiciela" w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, „Pora umierać" oraz „Nic" Doroty Kędzierzawskiej, „Senność" Magdaleny Piekorz, „Odwiedź mnie we śnie" Teresy Kotlarczyk, „Pestka" Krystyny Jandy, „Demakijaż" w reżyserii Marii Sadowskiej, Doroty Lamparskiej i Anny Maliszewskiej. Festiwal otworzy film „Niezawodny system" Izabeli Szylko.

Gościem specjalnym Festiwalu będzie Kazimiera Szczuka, feministka, krytyczka literacka, która stanie na czele jury konkursu na najlepszy dokument.

Blok filmów poświęconych polskim kobietom został zorganizowany dzięki Fundacji Filmgramm oraz PISF.

d2pdg8o

Podziel się opinią

Share
d2pdg8o
d2pdg8o