Trwa ładowanie...
Wojciech Chentkiewicz
28-09-2016 12:22

"Powidoki" Andrzeja Wajdy polskim kandydatem do Oscara

„Powidoki” w reżyserii Andrzeja Wajdy będą polskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”. Decyzję o wyborze produkcji przedstawił dziś Polski Instytut Sztuki Filmowej. Obraz przedstawia historię malarza Władysława Strzemińskiego, który nie zgadza się tworzyć w zgodzie z nurtem socrealizmu. Decyzja o wytypowaniu „Powidoków” na polskiego kandydata jest dla wielu osób sporą niespodzianką. Obraz Wajdy pokonał bowiem wiele innych świetnych filmów, w tym m.in. „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego oraz „Ostatnią rodzinę” Jana Matuszyńskiego.

"Powidoki" Andrzeja Wajdy polskim kandydatem do OscaraŹródło: Materiały prasowe
d21grq3
d21grq3

Decyzję o wyborze najnowszego filmu Andrzeja Wajdy podjęła Komisja Oscarowa w składzie: Sławomir Idziak, Agnieszka Holland, Anna Biedrzycka-Sheppard, Ola Maślik, Jacek Bromski, Jakub Duszyński, Paweł Mykietyn, Magdalena Sroka oraz Katarzyna Mazurkiewicz. W uzasadnieniu czytamy:

Po długiej i interesującej dyskusji, większością głosów, przy akceptacji odmiennego wyboru niektórych członków, Komisja Oscarowa wybrała film „Powidoki” Andrzeja Wajdy na polskiego kandydata do Oscara.

Film „Powidoki” ma dużą szansę zyskać przychylność Amerykańskiej Akademii Filmowej, której członkom tak bliskie są ideały obywatelskiej wolności i swobody. Najnowszy film Andrzeja Wajdy jest przejmującą, uniwersalną historią niszczenia jednostki przez totalitaryzm. Reżyser przedstawił świat, w którym piękno, sztuka, niezależność twórcza są prześladowane.

Członkowie Komisji podkreślają również, że wybór filmu Andrzeja Wajdy był podyktowany pozycją reżysera i jego dotychczasowym dorobkiem. W przeszłości twórca został już uhonorowany Oscarem przez Amerykańską Akademią za całokształt swojej pracy.

d21grq3

W tym roku wybór polskiego kandydata do Oscara był niezwykle trudny. Początkowo wśród faworytów do tego miana upatrywano „Ostatnią rodzinę” Jana Matuszyńskiego oraz „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego.

„Powidoki” (czytaj naszą recenzję)
to historia malarza Władysława Strzemińskiego – pioniera awangardy lat 20. i 30., który po wojnie nie godzi się tworzyć w zgodzie z założeniami nurtu socrealizmu. Bohater rozpoczyna więc realizować własną artystyczną wizję. Ta nie przypada jednak do gustu przedstawicielom ludowej władzy. W rolach głównych występują Bogusław Linda, Bronisława Zamachowska i Zofia Wichłacz. „Powidoki” wejdą do polskich kin 13 stycznia 2017 roku. 89. Gala rozdania Oscarów odbędzie się natomiast 26 lutego.

d21grq3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21grq3