Powstał film o zabytkowej stacji uzdatniania wody
Jeden z najciekawszych zabytków techniki na Śląsku - stacja uzdatniania wody "Zawada" w Karchowicach, gdzie zachowała się blisko 100-letnia parowa stacja pomp - będzie promowana krótkometrażowym filmem z adresowaną do młodzieży fabułą.
W czwartek w Katowicach odbyła się premiera filmu "Przystanek Zawada" - pierwszego, promującego obiekt ze Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Pomysłodawcy przedsięwzięcia liczą, że w przyszłości także inne zabytki z tego Szlaku doczekają się fabularnych odsłon.
Jako drugi ma powstać film o zabytkowej kopalni "Guido" w Zabrzu, należącej do najczęściej odwiedzanych przez turystów atrakcji Szlaku. W planach jest także film opowiadający o zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach.
Twórczyni "Przystanku Zawada", reżyser i scenarzystka Ewa Stępniewicz, wraz z zespołem śląskich filmowców, przygotowała projekty fabuł, których akcja toczy się w zabytkowych obiektach związanych z przemysłową historią regionu. Jej zdaniem, kryjące mnóstwo tajemnic i legend miejsca i historie, sięgające czasów rewolucji przemysłowej, są idealnym materiałem do tworzenia fabuły.
Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego to jedna z najważniejszych turystycznych wizytówek regionu, stworzona przez samorząd województwa. Trasę tworzą 32 obiekty - od browarów w Tychach i Żywcu, przez zabytkowe obiekty górnicze i robotnicze osiedla, po muzea poświęcone różnym gałęziom przemysłu, kolejkę wąskotorową i zabytkowe dworce kolejowe.
Zabytkowa stacja uzdatniania wody "Zawada" w Karchowicach to ujęcie wody dla aglomeracji górnośląskiej. Najciekawsze obiekty to budynek biura z 1895 r. oraz modernistyczna, ceglana pompownia z 1929 r. z kompletnie zachowanym wyposażeniem ruchu parowego stacji pomp na dawnych stanowiskach pracy Są tam m.in. zespoły pompowe, turbiny i kompresory z 1925 r., a także współczesne urządzenia produkcyjne.
Film opowiada historię jednego dnia spędzonego w stacji. Bohaterem jest bratanek kierownika stacji, którego nudzi opowieść wujka o początkach poszukiwania wody dla Śląska. Jednak po uruchomieniu starej maszyny parowej chłopiec daje się ponieść przygodzie, która zmienia jego nastawienie do miejsca, historii i ludzi, którzy ją tworzyli. Atrakcją filmu są m.in. zdjęcia kręcone pod wodą, w których od lat specjalizuje się autorka filmu.
Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego jest intensywnie promowany przez samorząd województwa od dwóch lat. Przed dwoma tygodniami odbyło się pierwsze święto Szlaku - Industriada. W zamierzeniu ma to być coroczna, cykliczna impreza wypełnioną koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, prezentacjami, wykładami, degustacjami, pokazami działania starych maszyn i historycznych strojów obsługujących je pracowników, a także konkursami z nagrodami i zabawami dla dzieci.
Zobacz także:
**[
LEGENDARNA KUSICIELKA. O KIM MOWA? ]( http://film.wp.pl/mezczyzni-padaja-jej-do-stop-o-kim-mowa-6025282670335105g ) * *[
PIERWSZE PIERSI POLSKI ]( http://film.wp.pl/top-10-najbardziej-obfitych-biustow-polskich-aktorek-6025282550993537g ) * *[
WSTYDLIWE WPADKI GWIAZD ]( http://film.wp.pl/10-filmow-ktorych-sie-wstydza-6025282273682561g ) * *[
POLSKIE SEKSBOMBY BEZ MAKIJAŻU I STYLIZACJI ]( http://aleseriale.pl/gid,6625,img,233038,fototemat.html ) **