Powstaną pierwsze filmy z Laboratorium Scenariuszowego
Laboratorium Scenariuszowe to program prowadzony od 2005 roku przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Powstał, aby debiutującym scenarzystom dać szansę zaistnienia na rynku filmowym i zwiększyć ofertę ciekawych i dopracowanych projektów filmowych.
Są już pierwsze sukcesy programu: dwa projekty z dwóch kolejnych edycji mają poważną szansę na realizację.
Izabela Szylko, uczestniczka pierwszej edycji Laboratorium Scenariuszowego, otrzymała dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na realizację swojego filmu w wysokości 1.000.000 zł.
Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Projekt scenariusza "System" był rozwijany w ramach Laboratorium Scenariuszowego w 2005 roku, a opiekunem artystycznym był Maciej Dejczer. Bohaterem filmu jest staruszka, która regularnie grywa w kasynie, stosując sprawdzony system. Poznaje młodego człowieka, nałogowego hazardzistę i podejmuje ryzykowną decyzję.
Szansę na realizację ma również scenariusz "My first job" Radki Franczak i Agnieszki Smoczyńskiej, rozwijany w ramach drugiej edycji Laboratorium Scenariuszowego w 2006 roku. Projekt jest jednym z dwunastu, które zostały zakwalifikowane do programu "Ekran 2007", prowadzonego przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
Radka Franczak zgłosiła swój projekt na drugą edycję Laboratorium Scenariuszowego i zakwalifikowana się na kilkumiesięczne warsztaty. Opiekunem artystycznym scenariusza był Grzegorz Łoszewski, wykładowca Laboratorium. Wkrótce do pracy nad projektem dołączyła Agnieszka Smoczyńska w charakterze reżysera projektu. Obie rozwijały projekt na spotkaniach na festiwalu w Koszalinie (m.in. próby z aktorami), a następnie prezentowały go na pitchingu w Gdyni, gdzie wzbudził zainteresowanie producentów. Radka Franczak otrzymała również stypendium scenariuszowe od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Teraz "My first job" będzie rozwijał się w ramach programu "Ekran".
EKRAN to międzynarodowy projekt adresowany do profesjonalistów filmowych, skupiający się na kreatywnym procesie pre-produkcji w oparciu o zajęcia praktyczne. Jego głównym założeniem jest rozwój scenariuszy uczestników (konsultacje grupowe i indywidualne), produkcja dwóch scen ze scenariuszy uczestników dla sprawdzenia pomysłów narracyjnych i wizualnych oraz znalezienie właściwego tonu dla filmu. Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest jednym z partnerów projektu.
Iza Szylko jest absolwentką Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego; w latach 1989-90 była stypendystką w “Media Production Services" w Londynie na kierunku reżyseria i produkcja telewizyjna. Pracowała w Telewizji Polskiej jako reporterka i autorka filmów dokumentalnych. Zrealizowała m.in. cykl programów dokumentalnych na zlecenie Amerykańskiej Agencji do Spraw Rozwoju Międzynarodowego (USAID).
Agnieszka Smoczyńska, absolwentka WRiTV Uniwersytetu Śląskiego za swe etiudy "Kapelusz" i "3 love" otrzymała liczne nagrody na festiwalach krajowych i zagranicznych. Obecnie realizuje w ramach II edycji Programu "30 minut" film "Aria Diva" z Katarzyną Figurą w roli głównej.
Radka Franczak ukończyła studia na Wydziale Montażu na PWSFTviT w Łodzi, jest także studentką Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Pracowała jako montażystka m.in. filmu "Paragraf 567" Agnieszki Smoczyńskiej i "Błędne Koło" Elżbiety Wąsik. Jej prace fotograficzne wystawiane były w Rosji i Portugalii.