Trwa ładowanie...
d1bs9za
26-06-2007 11:53

Poznańska Malta otwiera się na widza

d1bs9za
d1bs9za

Spektaklem francuskiej grupy Generik Vapeur rozpoczął się w Poznaniu 17. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta.

Pierwszego dnia imprezy można było obejrzeć 27 ze 160 przedstawień przygotowanych na tegoroczny festiwal.

"- Otwieramy kolejną edycję festiwalu; w tym roku naszym hasłem jest nowe otwarcie - nowe otwarcie na widza" - powiedział dyrektor festiwalu, Michał Merczyński.

Program pięciodniowego festiwalu podzielony jest na sześć segmentów: Teatr, Muzyka, Taniec, Film, Varia i konkurs Nowe Sytuacje. Wśród gwiazd festiwalu będą m.in. Compgnia Pipo Delbono z Włoch, The Living Theater z USA, Theater Gajes z Holandii.

d1bs9za

Po raz drugi odbędzie się też konkurs na najlepszy debiut teatralny "Nowe Sytuacje", do którego organizatorzy zaprosili osiem ze stu zgłoszonych teatrów, które debiutowały w ostatnich trzech latach. Szefem jury jest Ludwik Flaszen związany z teatrem Jerzego Grotowskiego. Nagrodą w konkursie jest 30 tys. złotych.

W nurcie tanecznym Malty wydarzeniem ma być wizyta legendy teatru postmodernistycznego, Yvonne Rainer z Nowego Yorku, która opowie o swojej awangardowej twórczości, pokaże też filmy i zdjęcia dokumentujące jej taneczną twórczość.

Nowością tegorocznego Festiwalu będą codzienne koncerty, wśród których - według Merczyńskiego - na szczególną uwagę zasługują Tony Gatlif, mieszający cygańskie melodie, arabski rap i transową muzykę suficką, oraz malijska grupa folkowa Toumani Diabate's & Symmetric Orchestra. Wszystkie koncerty festiwalowe są bezpłatne.

W czasie festiwalu odbędzie się też polska premiera filmu Martina Scorsese pt. "Feel like going home" oraz przegląd twórczości francuskiej reżyser Ariane Mnouchkine, zaangażowanej w walkę o równouprawnienie kobiet, laickość państwa i prawa dla uchodźców.

Festiwal zakończy się 30 czerwca. Wydarzeniem związanym z festiwalem będzie też koncert legendarnej Irlandki Sinead O'Connor, która 17 lipca zagra na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

d1bs9za
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bs9za