Trwa ładowanie...
d4kxugp
Aktualności

Prapremiera najnowszego filmu braci Quay

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prapremiera najnowszego filmu braci Quay
(Jupiter)
d4kxugp

Prapremiera filmu "Inventorium śladów", najnowszego obrazu światowej sławy twórców animacji, braci Stephena i Timothyego Quay, odbyła się w środę wieczorem w Muzeum- Zamku w Łańcucie (Podkarpackie).

Pokaz swoją obecnością uświetnili sami bracia Quay oraz Krzysztof Penderecki, który skomponował muzykę do filmu.

Film, poświęcony osobie Jana Potockiego, autora "Rękopisu znalezionego w Saragossie", powstał w łańcuckim zamku. Pomysł na jego realizację zrodził się z fascynacji braci Quay filmem Wojciecha Hasa, który był adaptacją dzieła Potockiego.

d4kxugp

Jak zauważył podczas prapremiery dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie, Wit Karol Wojtowicz, film jest znakomitą reklamą placówki. "Bardzo się cieszę z tego filmu, bo pokazuje on zamek w inny sposób niż zazwyczaj jest on pokazywany. Czyli nie ma w nim gadających głów, a zabytki są poupychane po kątach ekranu" - powiedział Wojtowicz.

Na prapremierze obecny był Marek Potocki, potomek Jana. "Jestem zadowolony, że ten film powstał, bo Jan był ważną postacią dla kultury, nie tylko polskiej" - zauważył. Przypomniał również bogatą biografię swojego przodka.

Film wyświetlony został w sali teatralnej łańcuckiego zamku, gdzie swoją premierę w 1792 r. miała sztuka "Parady" napisana przez Jana Potockiego. Bracia Quay byli na zamku w Łańcucie dwa lata temu, na spotkaniach z filmem animowanym 'Laterna Magica'. Wówczas zachwycili się magią tego miejsca. Szczególnie podobały im się zakamarki budynku, m.in. magazyny i graciarnie. Na początku ubiegłego roku wrócili z gotową koncepcją filmu. Zdjęcia zakończyli w sierpniu.

Film sfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej, jego producentem jest Marek Serafiński, a koproducentem Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz TVP Kultura.

d4kxugp

Bracia Quay urodzili się w 1947 r w Pensylwanii. Po ukończeniu Philidelphia College of Art wyjechali do Londynu, gdzie studiowali w Royal College of Art. Właśnie w Londynie realizowali swoje pierwsze, lalkowe filmy animowane. W 1972 r. wrócili do USA, gdzie przez kilka lata pracowali jako ilustratorzy książek.

Od końca lat 70. zrealizowali kilkanaście filmów animowanych m.in. "The Cabinet of Jan Svankmajer - Prague's Alchemist" ("Gabinet Jana Svankmajera - Praskiego Alchemika"), "The Comb" ("Grzebień"), "Street of Crocodiles" ("Ulicę krokodyli"). Współpracowali m.in. przy tworzeniu teledysku Petera Gabriela "Sledgehammer" wykonując do niego lalki, a w 1980 r. zagrali w jednym z filmów Petera Greenawaya. Ich lalki i projekty można oglądać na wystawie stałej Muzeum Ruchomego Obrazu w Londynie.

d4kxugp

Podziel się opinią

Share

d4kxugp

d4kxugp