Prapremiera najnowszego filmu braci Quay

Prapremiera filmu "Inventorium śladów", najnowszego obrazu światowej sławy twórców animacji, braci Stephena i Timothyego Quay, odbyła się w środę wieczorem w Muzeum- Zamku w Łańcucie (Podkarpackie).

Pokaz swoją obecnością uświetnili sami bracia Quay oraz Krzysztof Penderecki, który skomponował muzykę do filmu.

Prapremiera najnowszego filmu braci Quay
Źródło zdjęć: © Jupiter

Film, poświęcony osobie Jana Potockiego, autora "Rękopisu znalezionego w Saragossie", powstał w łańcuckim zamku. Pomysł na jego realizację zrodził się z fascynacji braci Quay filmem Wojciecha Hasa, który był adaptacją dzieła Potockiego.

Jak zauważył podczas prapremiery dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie, Wit Karol Wojtowicz, film jest znakomitą reklamą placówki. "Bardzo się cieszę z tego filmu, bo pokazuje on zamek w inny sposób niż zazwyczaj jest on pokazywany. Czyli nie ma w nim gadających głów, a zabytki są poupychane po kątach ekranu" - powiedział Wojtowicz.

Na prapremierze obecny był Marek Potocki, potomek Jana. "Jestem zadowolony, że ten film powstał, bo Jan był ważną postacią dla kultury, nie tylko polskiej" - zauważył. Przypomniał również bogatą biografię swojego przodka.

Film wyświetlony został w sali teatralnej łańcuckiego zamku, gdzie swoją premierę w 1792 r. miała sztuka "Parady" napisana przez Jana Potockiego. Bracia Quay byli na zamku w Łańcucie dwa lata temu, na spotkaniach z filmem animowanym 'Laterna Magica'. Wówczas zachwycili się magią tego miejsca. Szczególnie podobały im się zakamarki budynku, m.in. magazyny i graciarnie. Na początku ubiegłego roku wrócili z gotową koncepcją filmu. Zdjęcia zakończyli w sierpniu.

Film sfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej, jego producentem jest Marek Serafiński, a koproducentem Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz TVP Kultura.

Bracia Quay urodzili się w 1947 r w Pensylwanii. Po ukończeniu Philidelphia College of Art wyjechali do Londynu, gdzie studiowali w Royal College of Art. Właśnie w Londynie realizowali swoje pierwsze, lalkowe filmy animowane. W 1972 r. wrócili do USA, gdzie przez kilka lata pracowali jako ilustratorzy książek.

Od końca lat 70. zrealizowali kilkanaście filmów animowanych m.in. "The Cabinet of Jan Svankmajer - Prague's Alchemist" ("Gabinet Jana Svankmajera - Praskiego Alchemika"), "The Comb" ("Grzebień"), "Street of Crocodiles" ("Ulicę krokodyli"). Współpracowali m.in. przy tworzeniu teledysku Petera Gabriela "Sledgehammer" wykonując do niego lalki, a w 1980 r. zagrali w jednym z filmów Petera Greenawaya. Ich lalki i projekty można oglądać na wystawie stałej Muzeum Ruchomego Obrazu w Londynie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)