Trwa ładowanie...
04-02-2015 13:13

Premiera cyfrowa "Kroniki wypadków miłosnych"

Premiera cyfrowa "Kroniki wypadków miłosnych"Źródło: Borys Skrzyński/SFP
d3fv3ex
d3fv3ex

Cyfrowa premiera filmu „Kronika wypadków miłosnych” Andrzeja Wajdy na podstawie scenariusza *Tadeusza Konwickiego odbyła się 2 lutego 2015 w warszawskim kinie Kultura. Gośćmi pokazu organizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich byli twórcy i aktorzy zrekonstruowanego cyfrowo filmu.*

Pokaz zrekonstruowanego cyfrowo dzieła Andrzeja Wajdy był równocześnie wieczorem wspomnień po zmarłym niedawno Tadeuszu Konwickim, współscenarzyście i autorze książki na podstawie której powstał ten film. - Tadeusz Konwicki zdecydował się pokazać w tym filmie na moją prośbę. (...) Zjawiał się i znikał - to było jego zadanie. Co bardzo mnie wzruszyło, miał w ręku fotografię mojego ojca, porucznika Jakuba Wajdy z 41. Pułku Piechoty w Suwałkach - wspominał reżyser "Kroniki wypadków miłosnych".

- Dla mnie, wówczas bardzo młodej osoby, spotkanie przy okazji tego filmu z Tadeuszem Konwickim było ogromnym przeżyciem. To był wspaniały artysta i - normalny, miły człowiek. Potem przez lata widywałam go w Warszawie na Nowym Świecie - opowiadała Bernadetta Machała, odtwórczyni roli Grety.

d3fv3ex

„Kronika wypadków miłosnych” to sentymentalna podróż do krainy młodości widzianej przez pryzmat wspomnień. Na zawsze utracony raj dzieciństwa jest mitycznym obszarem pamięci, do którego wraca się myślą przez całe dorosłe życie. Scenariusz napisał Tadeusz Konwicki na podstawie własnej powieści wydanej w 1974 roku. Akcja toczy się w Wilnie w 1939 roku. Maturzysta Witek zakochuje się w Alinie Nałęczównie, córce pułkownika. Większość czasu spędza z kolegami: Englem, Lową oraz podkochującą się w nim siostrą Engla, Gretą. Zbliża się wojna. Tymczasem Witek marzy o zdaniu matury, rozpoczęciu studiów medycznych i ślubie z Aliną...

_ Marek Kraszewski (współpraca produkcyjna) w rogatywce pochodzącej z filmu „Kroniki wypadków miłosnych”, fot. Borys Skrzyński/SFP_

Wśród gości wieczoru byli twórcy „Kroniki wypadków miłosnych” m.in.: Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz, Magdalena Wójcik, Bernadetta Machała, Joanna Szczepkowska, Adrianna Godlewska, Andrzej Szenajch, Stanisław Krzemiński, Marek Kraszewski, Marek Składanowski oraz goście specjalni: prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, Ewa Braun, Maja Komorowska, Grażyna Bożena Dykiel, Szapołowska, Jerzy Gruza, Olgierd Łukaszewicz, Allan Starski, Grażyna Torbicka oraz córka Tadeusza Konwickiego – Maria Konwicka.

"Kronika wypadków miłosnych" zdobyła Złotą Taśmę - Nagrodę Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP za najlepszy polski film 1986 roku.

Premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Kronika wypadków miłosnych” odbyła się 2 lutego 2015 w warszawskim kinie Kultura, którego operatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

d3fv3ex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fv3ex