Trwa ładowanie...
27-05-2014 10:33

Prezydent odznaczył zasłużonych twórców kultury

Prezydent odznaczył zasłużonych twórców kulturyŹródło: AKPA
d1gqg0a
d1gqg0a

Kilkudziesięciu twórców kultury - filmowców, aktorów, reżyserów filmowych i teatralnych, kompozytorów, muzealników i architektów - odznaczył w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski. Wśród odznaczonych znaleźli się Marek Budzyński, Sylwester Chęciński, Anna Dymna i Stanisława Celińska.

"Każdy życiorys składa się na wielką mozaikę osiągnięć w skali kultury narodowej" - powiedział prezydent zwracając się do odznaczonych podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

"Zawsze z ogromnym wzruszeniem odznaczałem wielu ludzi zasłużonych w obszarze kultury za postawy heroiczne, za uczestnictwo w walce o wolność" - mówił. Prezydent uznał jednak, że "źródłem nie mniejszej, a chyba większej radości" jest honorowanie działań i osiągnięć dokonanych w warunkach normalności i wolności, którymi Polska cieszy się od 25 lat.

Według Komorowskiego jesteśmy w okresie bardzo dobrym dla polskiej kultury. "Co szóste euro wydawane w obszarze odpowiednich funduszy europejskich przeznaczanych na kulturę trafia do Polski. To znaczy, że zostały zbudowane niesłychanie mocne fundamenty ekonomiczne na rzecz rozwoju kultury polskiej" - podkreślił prezydent. Jak zaznaczył, z funduszy europejskich finansowane są m.in. siedziby instytucji kulturalnych. W jego ocenie wyzwaniem teraz jest, by wydane środki ugruntowały uczestnictwo Polaków w kulturze. Prezydent dodał też, że samorządy wydają średnio 3 proc. na kulturę.

d1gqg0a

"Trzeba sprawdzić, czy kiedykolwiek wcześniej był lepszy okres w obszarze liczby inwestycji w szeroko pojętej kulturze" - zaznaczył Komorowski.

Prezydent odznaczył twórców kultury m.in. za osiągnięcia w pracy artystycznej oraz za działania na rzecz upowszechniania sztuki muzycznej, filmowej i teatralnej, a także na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego, ładu przestrzennego, rozwoju architektury. Łącznie odznaczenia przyznano 38 osobom.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: Marek Budzyński, Sylwester Chęciński, Anna Dymna.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Zbigniew Bać, Konrad Kucza Kuczyński, Stanisława Celińska, Krzysztof Gierałtowski, Bogusław Linda, Juliusz Machulski, Stanisław Janicki, Tadeusz Kowalski, Krystyna Szaraniec, Krzysztof Kornacki, Tadeusz Majda.

d1gqg0a

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano: Ewę Braun, Andrzeja Dziuka, Dorotę Kędzierzawską, Janusza Kijowskiego, Jerzego Kornowicza, Agatę Kuleszę, Włodzimierza Pawlika, Wilhelma Sasnala, Wojciecha Smarzowskiego, Mariusza Trelińskiego, Roberta Więckiewicza, Dorotę Ignatowicz Woźniakowską, Elżbietę Sobiecką Mindak, Norberta Zawiszę, Antoniego Ziembę, Bogumiła Nowickiego, Tomasza Sztencla, Mariannę Bączek, Andrzeja Kokowskiego, Ewę Porębską.

Prezydent odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi Magdalenę Cielecką, Agnieszkę Grochowską, Waldemara Krzystka, Macieja Stuhra.

d1gqg0a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gqg0a