Trwa ładowanie...
d6gfjq5
30-09-2004 10:30

Program 20. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

d6gfjq5
d6gfjq5

Znamy już pełen program 20 edycji Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, który potrwa od 7 do 18 października. Według słów dyrektora WMFF, Stefana Laudyna, tegoroczny Festiwal ma być przełomowy.

Obok pokazów 110 filmów z 38 krajów na Festiwalu pojawi się dwustu gości, a w programie znajdą się także imprezy i warsztaty dla profesjonalistów związanych z filmem. Wśród nich znalazły się m.in.: warsztaty dla dziennikarzy filmowych, prowadzone przez specjalistów, warsztaty dla osób współpracujących ze scenarzystami „SCENE insiders”, organizowane przez londyńską firmę The Script Factory wspólnie ze Szkołą Andrzeja Wajdy, spotkanie CentEast – Stowarzyszenia Festiwali Filmowych Europy Środkowej i Wschodniej, czy warsztaty dla osób zainteresowanych montażem, prowadzone przez przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia Montażystów.

PRZEDSPRZEDAŻ BILETÓW rozpocznie się w piątek 1 października o godz.11 w Traffic Club (ul. Bracka 25). Także tam do niedzieli 17 października w godzinach 11-19 czynny będzie punkt informacyjny oraz kasy przedsprzedaży. Codziennie o godzinie 11 w czasie trwania Festiwalu, w Trafficu będą się odbywały otwarte konferencje prasowe z twórcami filmów. Pokazy filmowe będą odbywały się w czterech kinach: Relax, Luna, Silver Screen i po raz pierwszy w Iluzjonie.

PROGRAM FILMOWY FESTIWALU
Podczas tegorocznego Festiwalu zostanie pokazanych 110 filmów z 38 krajów (94 pełno-, 5 średnio-, oraz 11 krótkometrażowych). Będą to wyłącznie premiery nigdy wcześniej nie pokazywane w Polsce, z wyjątkiem kilku filmów polskich, pokazywanych na wrześniowym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Większość filmów będzie można obejrzeć tylko na Festiwalu (nie mają polskich dystrybutorów). Pełna lista filmów znajduje się na stronie Festiwalu: www.wff.pl Program WMFF został podzielony na następujące sekcje:

d6gfjq5

OTWARCIE
Najnowszy film uznanego w Polsce czeskiego reżysera Jana Hřebejka „Na załamanie karku” (tytuł oryginalny „Horem pádem”). Pokaz tej czeskiej komedii na Festiwalu będzie jego europejską premierą. Jan Hřebejk może być znany polskiej publiczności z filmów takich jak „Musimy sobie pomagać”, „Pelisky” i „Pupendo” , które były pokazywane podczas poprzednich edycji WMFF. Film „Musimy sobie pomagać” został nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieangielskojęzycznego.

ZAMKNIĘCIE
Francuski film „Popatrz na mnie” (Comme une image) w reżyserii Agnes Jaoui. Na tegorocznym festiwalu w Cannes film dostał nagrodę za najlepszy scenariusz. Agnes Jaoui znana jest polskiej publiczności z filmu „Gusta i guściki” jako scenarzystka, reżyserka i aktorka.

NOWE FILMY POLSKIE
Trzy filmy fabularne: „Wesele”, reż. Wojtek Smarzowski (sześć nagród na festiwalu w Gdyni, w tym Specjalna Nagroda Jury), „Trzeci”, reż. Jan Hryniak oraz „TuliPany”, reż Jacek Borcuch (nagroda aktorska w Gdyni dla Małgorzaty Braunek).

W tym roku pod nazwą NOWI REŻYSERZY – POLSKA 2004 do programu Festiwalu został włączony zestaw zdaniem twórców Festiwalu najlepszych filmów, których reżyserami są polscy studenci szkół filmowych. Po Festiwalu kontynuowana będzie współpraca z młodymi reżyserami, a twórcy Festiwalu będą pomagać przy promocji ich filmów oraz przy ich kolejnych projektach. W tegorocznym zestawie Nowi reżyserzy – Polska 2004 znalazły się filmy trojga studentów łódzkiej Filmówki: „Korytarz” reż. Anna Jadowska, „Moje miejsce” reż. Leszek Dawid, oraz „Ślub” reż. Krzysztof Rzączyński.

d6gfjq5

MIĘDZYNARODOWY KONKURS - NOWE FILMY, NOWI REŻYSERZY
Po raz trzeci podczas Festiwalu będzie miał miejsce konkurs „Nowe Filmy Nowi Reżyserzy” – filmy wyświetlane w tej kategorii będą oceniane przez jury złożone z reżyserów filmowych. Tegoroczna nowość to, że w trzeciej już edycji międzynarodowego konkursu „Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy” zostaną wręczone dwie nagrody: Grand Prix NESCAFÉ i 5000 euro, którą otrzyma reżyser najlepszego filmu, oraz nagrodę ufundowaną przez HBO dla autora najlepszego scenariusza. W przypadku obydwu nagród decyzję podejmie międzynarodowe jury, w którego skład będą wchodzić: islandzki reżyser i producent Fridrik Thor Fridriksson z Islandii (przewodniczący jury), którego filmy wielokrotnie były pokazywane na Festiwalu, Mirjam Kubescha z Niemiec, brytyjska reżyserka Emily Young, absolwentka łódzkiej Filmówki, Radivoje Andrić z Serbii i polski reżyser Łukasz Barczyk.

POZA KONKURSEM - NOWE FILMY, NOWI REŻYSERZY
Debiuty i drugie filmy, które odniosły już duży sukces na międzynarodowych festiwalach.

PANORAMA NIEMIECKA
Nowe filmy, nagradzane na festiwalach (m.in. „Głową w mur” (Gegen die wand) reż. Fatih Akin, Złoty Niedźwiedź i nagroda FIPRESCI na festiwalu w Berlinie 04; Niemiecka Nagroda Filmowa 04: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsze zdjęcia, najlepszy aktor - Birol Ünel, najlepsza aktorka - Sibel Kekilli; „The Edukators” reż. Hans Weingartner, pokazany w konkursie w Cannes 04 czy „Muxmauschenstill” reż. Marcus Mittermeier, wielki hit kinowy w Niemczech w tym roku).

d6gfjq5

MIRJAM KUBESCHA – FILMY W WARSZAWIE
W Jury konkursu zasiądzie Mirjam Kubescha, młoda reżyserka z Niemiec. Na Festiwalu zostaną pokazane jej cztery niezwykłe filmy (średnie i krótkometrażowe): „Ecce homo”, „Germanija” (zdjęcia - Paweł Sobczyk), „Inside the Boxes / W pudełkach” (debiutancki film), otrzymał nagrodę Niemieckiego Ministerstwa Filmowego, a premierę miał na festiwalu w Cannes (w sekcji Cinéfondation) i „Schwestern / Siostry”.

HBO PREZENTUJE
Oprócz filmów fabularnych znanych reżyserów HBO może się pochwalić znakomitymi dokumentami. W programie słynny „Capturing the Friedmans" (Sprawa Friedmanów) reż. Andrew Jarecki. Wielka Nagroda Jury - Dokument na festiwalu Sundance 03; nominacja do Oscara 04 dla pełnometrażowego dokumentu. A także fabularne „Iron Jawed Angels" (Niezłomne), reż. Katja von Garnier, z Hilary Swank, Frances O'Connor, Julia Ormond, Anjelica Huston, Molly Parker w rolach głównych, który miał swoją premierę na festiwalu Sundance 04; „Angels in America" (Anioły w Ameryce), reż. Mike Nichols z Alem Pacino, Jeffreyem Wrightem, Meryl Streep, Mary-Louise Parker i Emmy Thompson w rolach głównych.

MISTRZOWSKIE DOTKNIĘCIE
Niezwykłe, znakomite filmy niezwykłych reżyserów.

d6gfjq5

ODKRYCIA
Nowe filmy nagrodzone na festiwalach i odnoszące sukcesy u publiczności w swoich krajach.

ŚWIAT DZISIAJ – PEŁNOMETRAŻOWE DOKUMENTY
Do tradycji już należą pokazy najnowszych, najsłynniejszych filmów dokumentalnych.

MUZYKA JEST WIECZNA - PEŁNOMETRAŻOWE DOKUMENTY
Najnowsze filmy dokumentalne o muzyce i muzykach, m.in. trzy filmy z projektu 'The Blues' (ich reżyserzy to Martin Scorsese, Mike Figgis i Wim Wenders).

d6gfjq5

PREMIERY 2004/2005
Ambitne i ciekawe propozycje polskich dystrybutorów na rozpoczynający się właśnie sezon.

POLSKIE KONEKSJE
W programie 20. WMFF znalazły się zagraniczne filmy z udziałem Polaków: „L' Histoire de Marie et Julien" (Historia Marii i Juliena) reż. Jacques Rivette, Francja 2003. Emmanuelle Béart jako Marie i Jerzy Radziwiłowicz jako Julien; „Nachbarinnen" (Sąsiadki) reż. Franziska Meletzky, Niemcy 2003. W jednej z głównych ról Grażyna Szapołowska; "The Center / Die Mitte" (Środek Europy) reż. Stanisław Mucha, Niemcy 2004.

Warto dodać, że WMFF jest jak na razie jedynym polskim festiwalem filmów fabularnych, który otrzymał akredytację Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF), uznawaną na świecie za znak najwyższej jakości wśród imprez filmowych. Na całym świecie jest zaledwie około pięćdziesięciu festiwali akredytowanych przez FIAPF.

d6gfjq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6gfjq5