"Program 30 minut" 9 młodych reżyserów
Rozczarowani młodzi ludzie próbujący zacząć życie od nowa, mający problemy z wyrażaniem uczuć, oraz robiący karierę uczestnicy "wyścigu szczurów" to niektórzy z bohaterów dziewięciu filmów zrealizowanych przez młodych polskich reżyserów w ramach "Programu 30 minut". Program polega na finansowaniu twórczości debiutujących filmowców, których obrazy podejmują tematykę współczesną.
Twórcy filmów spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej w Warszawie. Wzięli w niej również udział członkowie Rady Artystycznej programu: reżyserzy - prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, Filip Bajon i Wojciech Marczewski oraz dziennikarz TVP zajmujący się tematyką filmową Jerzy Kapuściński.
Obrazy te to głos młodych polskich filmowców na temat współczesnej rzeczywistości. Autorzy pokazują w nich, jak widzą świat - czy oczami optymisty, czy też pesymisty; czy jest to świat, na który się zgadzają, co ich w tym świecie boli - tłumaczył Bromski. Jego zdaniem, filmy te mogą mieć w przyszłości dużą wartość m.in. dla socjologów.
"Program 30 minut" to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, TVP Kultura, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Współpracownikami programu są Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi oraz Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Po konferencji prasowej pokazano dziewięć filmów zrealizowanych w ramach programu (dziesiąty ma być gotowy w marcu). Były to: "Autor wychodzi" Dominiki Montean, "Kilka fotografii" Marcina Pieczonki, "Fabryka" Marcina Adamka, "Droga wewnętrzna" Doroty Lamparskiej, "Podróż" Dariusza Glazera, "Trójka do wzięcia" Bartka Konopki, "Bez iluzji" Krzysztofa Krzysztofa, "Męczeństwo Mariana" Adriana Panka oraz "W krainie jaskrawych zabawek :-)" Mateusza Dymka.
Reżyserzy nakręcili te filmy na podstawie własnych scenariuszy. W obsadzie "Drogi wewnętrznej" Lamparskiej i "Autor wychodzi" Montean znaleźli się znani aktorzy.
W "Drodze wewnętrznej" wystąpili Jadwiga Jankowska-Cieślak, Grażyna Barszczewska, Borys Szyc, Magdalena Cielecka, Krzysztof Stroiński i Adam Woronowicz. Film jest opowieścią o trzydziestolatku odnoszącym sukcesy w "wyścigu szczurów". Pewnego dnia bohater budzi się w swoim mieszkaniu w wielkim mieście. Pije kawę, ubiera się, szykuje do pracy. Jednak w drzwiach klatki schodowej zatrzymuje go jakaś tajemnicza niewidzialna bariera. Uświadamia sobie, że nie może opuścić domu.
Jan Nowicki, Olgierd Łukaszewicz, Kamilla Baar i Marcin Bosak zagrali w filmie "Autor wychodzi". To historia młodej Anny, która chce zrealizować swój własny film, a następnie odkrywa, że sama jest bohaterką filmu. Drugim bohaterem jest krytyk literacki z wieloletnim dorobkiem, który ocenia nagle, że to, co robił przez całe życie, zupełnie nie miało sensu.
Baar wystąpiła także w filmie "Kilka fotografii" Pieczonki. W życie bohaterów tej historii, zamożnego małżeństwa, wkracza fotograf Adrian. Obserwuje piękną Magdę z okna swojego domu naprzeciwko i robi jej setki zdjęć. Film ma być opowieścią o współczesnych młodych ludziach, którzy mają problemy z wyrażaniem uczuć i emocji.
Lamparska, Montean i Pieczonka to absolwenci Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
"Program 30 minut" zainicjowano w 2005 roku. Jego cel to sfinansowanie w ciągu jednego roku dziesięciu 30-minutowych filmów fabularnych o tematyce współczesnej, zrealizowanych przez debiutujących polskich reżyserów - czyli takich, którzy nie nakręcili jeszcze samodzielnie filmu pełnometrażowego. Program ma umożliwić im debiut fabularny w profesjonalnych warunkach. Na powstanie każdego z filmów przeznaczane jest 100 tys. złotych.
O prawo udziału w programie mogą ubiegać się reżyserzy po ukończonych studiach w szkole filmowej, studenci reżyserii ostatniego roku szkoły filmowej oraz reżyserzy bez wykształcenia filmowego, którzy zrealizowali jeden lub dwa krótkometrażowe filmy dystrybuowane w kinach, na kasetach VHS i DVD lub w telewizji. Spośród nadesłanych scenariuszy Rada Artystyczna programu - w skład której, obok Bromskiego, Bajona, Marczewskiego i Kapuścińskiego wchodzi także reżyser Robert Gliński - wybiera te, które zostaną zekranizowane w ramach przedsięwzięcia.
Jak powiedział Kapuściński, filmy zrealizowane w ramach "Programu 30 minut" będą wyemitowane w TVP Kultura pod koniec grudnia.