Trwa ładowanie...
d3qnru2
Aktualności

Protest przeciwko wyburzeniu Kina Polonia w Sopocie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Protest przeciwko wyburzeniu Kina Polonia w Sopocie
(Jupiterimages)
d3qnru2

Komitet Obrony Kultury Sopotu (KOKS) protestuje przeciwko planom wyburzenia Kina Polonia oraz Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże znajdujących się przy głównym deptaku (ulica Monte Cassino) w Sopocie. Akcja rozpoczęła się w piątek wieczorem.

Jeden z członków KOKS, Jakub Świderski powiedział PAP, że teatr okupuje sześć osób. Jak sam określił, są to "różni działacze". Protestujący przykuli się łańcuchami do krzeseł w teatrze, mają transparent z napisem: "Łapy precz od kina Polonia".

Poinformował, że celem okupacji jest uznanie obiektu za zabytek. "Protest będziemy kontynuować aż do skutku" - zapowiada KOKS. Komitet jest nieformalną grupą.

d3qnru2

Policja spisała osoby przebywające w teatrze i pozwoliła im na pozostanie w obiekcie do soboty wieczorem. Z okupującymi spotkał się też dyrektor Teatru Wybrzeże, Adam Orzechowski.

Rzecznik Urzędu Miasta w Sopocie, Magdalena Joachim akcję określiła jako "czysty populizm ze strony KOKS".

"Sopocki kompleks kinowo - teatralny jest najstarszą tego typu instytucją w Polsce. Został on wzniesiony w roku 1919 i posiada wyjątkowe walory estetyczne charakteryzujące architekturę początku XX wieku" - czytamy w oświadczeniu KOKS przesłanym PAP. Komitet poinformował, że "w 2005 roku przedsiębiorstwo Neptun Film (wraz z posiadaną infrastrukturą) będące właścicielem obiektu kinowego zostało sprzedane przez władze województwa firmie Capital Park. Przedsiębiorstwo to już wtedy zadeklarowało zamiar wyburzenia budynku. Wskutek podjętego wówczas protestu KOKS zmieniony został plan zagospodarowania przestrzennego, który uniemożliwiał zniszczenie budynku".

Świderski poinformował, że podczas ostatniej sesji (9 stycznia) radni uchwalili nowy plan zagospodarowania tego obszaru pozwalający na wyburzenie obiektu.

d3qnru2

Magdalena Joachim w rozmowie z PAP powiedziała, że front budynku kina i teatru jest objęty ochroną konserwatorską i "na pewno nie zostanie wyburzony". Zlikwidowane zostanie natomiast "zaniedbane zaplecze kompleksu, gdzie właściciel planuje stworzyć kompleks handlowo-usługowy o tarasowej zabudowie".

Joachim zapewniła, że Kino Polonia będzie działać do czerwca czyli do momentu otwarcia w Sopocie Multikina z sześcioma salami. Wyposażenie kina właściciel ma przekazać miastu. Natomiast scena kameralna Teatru Wybrzeże zostanie przeniesiona do kina Bałtyk znajdującego się także przy deptaku w Sopocie.

d3qnru2

Podziel się opinią

Share
d3qnru2
d3qnru2