Trwa ładowanie...

Przebój Disneya w domowej kolekcji. Recenzja filmu ''Piraci z Karaibów. Zemsta Salazara'' na Blu-Ray 2D i 3D

Trudno w to uwierzyć, ale od premiery pierwszej części "Piratów z Karaibów" naprawdę minęło już 14 lat. Jedna z najbardziej dochodowych serii Disneya dostarcza niezwykłych wrażeń kolejnym pokoleniom widzów, a "Zemsta Salazara" realizowana przez nowych twórców zawiera mnóstwo świetnych pomysłów i odznacza się świeżym spojrzeniem na tę markę.

Share
Przebój Disneya w domowej kolekcji. Recenzja filmu ''Piraci z Karaibów. Zemsta Salazara'' na Blu-Ray 2D i 3D
Źródło: Materiały prasowe
d40ca14

"Piraci z Karaibów. Zemsta Salazara" to pod wieloma względami powtórka z rozrywki, powielanie sprawdzownych schematów i bazowanie na kultowych bohaterach, z którymi znamy się nie od dziś. Z drugiej strony, nowi reżyserzy, Joachim Rønning i Espen Sandberg, ("Wyprawa Kon-Tiki") w towarzystwie scenarzysty Jeffa Nathansona ("Terminal", "Faceci w czerni 3") zadbali, by piąta część popularnej serii była atrakcyjna zarówno dla nowego grona odbiorców jak i widzów, którzy Jacka Sparrowa znają nie od dziś.

W efekcie powstał jak zwykle widowiskowy, pomysłowy, trochę straszny i ze wszech miar zabawny blockbuster. Aktorów grających we wszystkich częściach serii można policzyć na palcach jednej ręki, na szczęście zupełnie nowi członkowie obsady sprawdzili się tu znakomicie. Brenton Thwaites i Kaya Scodelario, którzy znajdują się w centrum opowieści, są prawdziwym powiewem świeżości. Z kolei Javier Bardem w roli tytułowego antagonisty wpisuje się w poczet niezapomnianych szwarccharakterów, których w "Piratach z Karaibów" nigdy nie brakowało.

Obejrzyj zwiastun filmu:

Dwupłytowe wydanie "Piratów z Karaibów. Zemsty Salazara" na Blu-Ray oprócz filmu w wersji 2D i 3D zawiera około godzinę materiałów dodatkowych, wywiadów, reportaży zza kulis, prezentacji sylwetek nowych twórców. "Snucie opowieści z Brentonem i Kayą" to rozmowa pary nowych bohaterów, którzy wspominali pracę na planie, zdradzając widzom kilka smaczków. "Piraci..." z ich perspektywy to zupełnie nowe doświadczenie, a zarazem spełnienie marzeń, bo już jako dzieci uwielbiali Jacka Sparrowa. Więc gdy kilkanaście lat później nadarzyła się okazja dołączenia do jego załogi – nie posiadali się z radości. W materiale "Matador i Byk" przekonujemy się zaś, jaki pomysł (zresztą bardzo przekonujący) na tytułową postać Salazara miał grający go Javier Bardem. Doświadczony aktor, który musiał się poddać niezwykłej charakteryzacji i wypłynąć na pełne morze na pokładzie "Cichej Marii". Niezwykłego okrętu, będącego jednym z najbardziej widowiskowych elementów całego filmu.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Swoje pięć minut mają również rekiny-widmo – kolejny świetny motyw budujący widowiskową scenę. Krótki reportaż na zasadzie making-of powstał także z udziałem Kevina McNally'ego, czyli filmowego Gibbsa, który wciela się w tę postać nieprzerwanie od 2003 r. Jako prawdziwy weteran McNally zabiera widzów w nostalgiczną podróż, opowiadając o Gibbsie, jego relacjach z Jackiem Sparrowem i fenomenie "Piratów...". Warto też sprawdzić, co ma do powiedzenia na temat nowych reżyserów, gdyż jako jeden z niewielu członków obsady może porównać ich metody z pracą wcześniejszych filmowców.

d40ca14

Duet skandynawskich reżyserów jest zresztą obecny w większości materiałów dodatkowych. Panowie Rønning i Sandberg przynieśli ze sobą mnóstwo świeżych pomysłów, i chociaż "Zemsta Salazara" nie stawia na rewolucyjne zmiany, to niektórych rozwiązań (np. częste ujęcia z drona) wcześniej nie uświadczyliśmy. Widać to chociażby w nagraniach "Powrót na morze" czy "Dziedzictwo". Prawdziwą gratką jest ponadto nagranie z udziałem Paula McCartneya, który z powodzeniem wcielił się w epizodyczną postać pirata-wujka Jacka Sparrowa. Materiały zakulisowe uzupełnia zestaw niewykorzystanych scen, "Gafy z Karaibów" (niestety tylko kilka minut śmiesznych pomyłek na planie) i "Foto-dziennik Jerry’ego Bruckheimera", czyli niezwykły fotoreportaż wykonany przez producenta filmu.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

"Piraci z Karaibów. Zemsta Salazara" na Blu-Ray to bardzo dobre wydanie z masą ciekawych dodatków. Niektóre mogłyby być dłuższe (np. gagi), tym niemniej jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana serii i wszystkich tych, którzy chcą się przekonać, na co poszło 230 mln dol. budżetu. Nadmienię, że na potrzeby filmu wybudowano autentyczne nadmorskie miasteczko, które niemalże zrównano z ziemią podczas kręcenia widowiskowej sceny ucieczki. Ot, typowi "Piraci z Karaibów".

Ocena wydania Blu-Ray 2D/3D: 8/10

Dostępne języki audio : polski dubbing, angielski, gracki, czeski. Napisy: polskie, angielskie, czeskie, greckie. Wszystkie materiały dodatkowe można obejrzeć z polskimi napisami. Czas trwania filmu: 125 min. Dodatki: Powrót na morze, Snucie opowiesci z Brentonem i Kayą, Matador i Byk: Sekrety Salazara i "Cichej Marii", Pierwszy oficer, Rekiny widmo, Piracka przygoda Paula McCartneya, Dziedzictwo, Gafy z Karaibów, Foto-dziennik Jerrego Bruckheimera, Sceny niewykorzystane. Obraz: 1080p 16:9. Dźwięk: DTS HD HR 5.1 , Dolby Digital 5.1.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
d40ca14

Podziel się opinią

Share
d40ca14
d40ca14