Trwa ładowanie...
11-08-2000 02:00

"Przedwiosenny" bal w Odolanach

"Przedwiosenny" bal w Odolanach
do3yx06
do3yx06

Ekipa filmowa "Przedwiośnia" w reżyserii Filipa Bajona zrealizowała w Chrobrzu sceny balu w Odolanach. Aktorzy i statyści tańczyli m.in. shimmy, kozaka i walca.

Bal, zgodnie z powieścią Żeromskiego, odbył się na rzecz ofiar wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Wziął w nim udział m.in. pan Storzana na fotelu na kółkach. Podczas balu miano wypić także milczący toast "za zdrowie bohaterów tej ziemi, którzy w obronie jej wolności potracili ręce albo nogi".

Odniesienia historyczne nie były jednak w scenie balu najważniejsze. Właśnie w Odolanach zawiązała się gra uczuć i namiętności między Cezarym Baryką (Mateusz Damięcki) a trzema kobietami znajdującymi się pod jego urokiem: dojrzałą Laurą (Małgorzata Lewińska), młodziutką Karusią (Urszula Grabowska) i będącą na krawędzi obłędu Wandzią (Karolina Gruszka). Na balu tańczono shimmy - taniec będący prototypem charlestona, a także kozaka i walca. Aktorów i statystów przygotowywał Emil Wesołowski, dyrektor Baletu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.

Shimmy - pogodny, lekki taniec pochodzenia południowo- amerykańskiego, będący nowinką w odzyskanej Polsce i wprowadzony do salonów przez snobujących się arystokratów - stanowił rozpoczęcie sceny. Cezary poprosił Karusię, która "tańczyła z oddaniem miłosnym, blisko partnera". On jednak "robił wszystko, by znaleźć się blisko i twarzą do Laury". Wandzia, "rachitycznie się prezentująca i przestraszona", siedziała samotnie na stołku, "z zaciśniętymi pięściami". Stołek przewrócił się pod nią. Na planie rozległ się śmiech. Dziewczyna "spłoszyła się" zachowaniem panów śpieszących jej z pomocą.

do3yx06

Do tańca Cezarego Baryki z Laurą, ze względu na konieczną bliskość partnerów - realizatorzy filmu wybrali walca. Cezary poprosił Laurę, kiedy spostrzegł, że jest chwilowo sama, opuszczona przez Barwickiego - swojego towarzysza (Krzysztof Globisz). Podczas tańca Cezary i Laura umówili się na schadzkę. Zdaniem Emila Wesołowskiego, aktorzy są bardzo utalentowani i świetnie sobie radzą w tańcu. W scenie balu wzięło udział około 60 osób. Tańczono do muzyki z playbacku, gdyż oryginalna muzyka Michała Lorenca jest dopiero w stadium kompozycji.

Ekipa filmowa przebywa w Świętokrzyskiem od 18 lipca. Zrealizowano już zdjęcia w Ludyni koło Kielc, a także w Muzeum Wsi Radomskiej i kamienicy na radomskim rynku. Po zakończeniu zdjęć w Chrobrzu ekipa pojedzie do Tokarni. Powstaną tam sceny z folwarku Hipolita i w domu rządcy. W okolicach Chęcin nakręcone będą sceny przejazdu karet. 12 sierpnia ekipa będzie pracować w Oblęgorku, który stanie się pałacykiem Laury. 14 sierpnia filmowcy zrealizują na stacji kolejowej w Szczęśliwicach sceny w wagonie repatriacyjnym, natomiast 15 sierpnia - w 80. rocznicę Cudu nad Wisłą - powstaną zdjęcia pobojowiska po bitwie polsko-bolszewickiej. Ekipa będzie nagrywać także w Baku i Moskwie. Do Polski powróci w listopadzie. Powstaną wówczas sceny marszu Cezarego Baryki na Belweder.

PAP/ał

do3yx06
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do3yx06