Trwa ładowanie...
d228upu
Aktualności

Przegląd filmów awangardowych

Share
d228upu

Kilkanaście filmów awangardowych z lat 1910-1930, w tym słynny "Pies andaluzyjski" Luisa Bunuela, znajdzie się w programie przeglądu, który w dniach 26-30 stycznia zorganizuje warszawskie kino Iluzjon.

W kinie należącym do Filmoteki Narodowej widzowie obejrzą krótko- i pełnometrażowe filmy z Francji, Niemiec i ZSRR.

Oprócz surrealistycznego "Psa andaluzyjskiego" Luisa Bunuela (Francja, 1929), do którego scenariusz napisali wspólnie Bunuel i Salvador Dali, publiczność obejrzy niezwykle zadko pokazywane filmy Mana Raya: "Powrót do rozumu" (Francja, 1923) i "Gwiazda morska" (Francja, 1928).

d228upu

W programie znajdą się także m.in.: "Paryż śpi albo niewidzialny promień" Rene Claira (Francja, 1923), "Antrakt" Rene Claira (Francja, 1924), "Anemiczne kino" Marcela Duchamp Francja, 1926), "Człowiek z kamerą" Dżigi Wiertowa (ZSRR, 1929), "Symfonia diagonalna" Vikinga Eggelinga (Niemcy, 1924) i "Upiór przedpołudniowy" Hansa Richtera (Niemcy, 928).

Awangarda filmowa z lat 1910-1930 to jeden z najbardziej oryginalnych trendów w kinematografii. "Jako pierwsi eksperymenty filmowe podjęli futuryści, nawołując do uwolnienia filmu od logiki narracyjnej i ciągu przyczynowo-skutkowego.

Postulaty Pierwszej Awangardy podjęli twórcy Drugiej Awangardy, malarze związani z kubizmem, dadaizmem, surrealizmem i konstruktywizmem" - przypomnieli organizatorzy przeglądu.

Twórcy awangardowych filmów mieli za cel wypracowywanie nowych form artystycznej ekspresji, przeciwstawiali się tradycyjnym formom narracji, znanym z literatury czy teatru. Dla historii kina najbardziej zasłużyły się filmowe awangardy francuskie, radzieckie i niemieckie.

d228upu

Przykładowo do francuskich twórców filmów awangardowych zaliczali się zwolennicy impresjonizmu, surrealizmu oraz zwolennicy czystego kina - określani niekiedy dadaistami, którzy stosowali w filmach alogiczną grę wizualną, opartą na ruchach przedmiotów i kształtów geometrycznych. Słynny surrealista Bunuel wprowadzał do swych dzieł struktury narracyjne oparte na luźnej, niekontrolowanej grze skojarzeń.

Projekcjom filmów towarzyszyć będzie w Iluzjonie muzyka na żywo - w wykonaniu m.in. Marcina Mazurka (pianino), Tomasza Kirszlinga (trąbka) i Przemysława Skałuby (klarnet).

d228upu

Podziel się opinią

Share
d228upu
d228upu