Trwa ładowanie...
ddfekgf
Aktualności

"Przy planty 7/9": pokazy specjalne filmów 70. rocznicę pogromu kieleckiego

1 lipca 2016, w ramach krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej odbędzie się specjalny pokaz filmu "Przy planty 7/9" w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Przy planty 7/9": pokazy specjalne filmów 70. rocznicę pogromu kieleckiego
(getty)
ddfekgf

Projekcja będzie miała miejsce w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, przy ul. Meiselsa 17, w piątek, 1 lipca 2016 o godz. 14.00.

Następnego dnia, 2 lipca 2016, o godz. 19.00, w czasie uroczystych obchodów 70. rocznicy pogromu kileleckiego, film zostanie pokazany w Kinie Fenomen, przy ul. Piotra Ściegiennego 2. Na oba pokazy wstęp jest wolny.

4 lipca 1946 roku, rok po drugiej wojnie światowej, milicja, żołnierze i zwykli Kielczanie zabijają ponad 40 ocalałych z Holocausu Żydów, mieszkających w komitecie żydowskim w centrum miasta. Ranią około 80 osób w całych Kielcach. Pogrom kielecki staje się symbolem polskiego powojennego antysemityzmu w świecie żydowskim.

"Przy planty 7/9" to niezwykła podróż, w której towarzyszymy głównemu bohaterowi Bogdanowi Białkowi - polskiemu katolikowi mieszkającemu w Kielcach, który przedziera się przez teorie spiskowe, wyparcie pogromu ze świadomości kielczan i utrwalane przez lata wzajemne stereotypy Polaków i Żydów. Dzięki jego uporczywej pracy, zaczyna się rodzić zbliżenie między kielczanami a Żydami, lecz ma to też swoją cenę. Reżyserzy filmu – polski katolik i amerykański Żyd – przez blisko dziesięć lat realizacji filmu uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu. W 70. rocznicę tragedii przedstawiają widzom historię o tym, jak wiele może zmienić się między ludźmi, gdy nawet najtrudniesza prawda przekazywana jest z miłością.

ddfekgf

To wspólna tragedia. Nie ma sprawy żydowskiej, jest sprawa człowieka. I ten punkt widzenia wydaje mi się najistotniejszy – Wojciech Pszoniak, aktor.

To głęboko chrześcijański film, co brzmi może paradoksalnie w kontekście tej historii … – Magdalena Łazarkiewicz, reżyser.

Jestem szczęśliwa, że jest taki człowiek, jak Bogdan Białek – Krystyna Zachwatowicz – Wajda, aktorka, reżyser, scenograf

Ten film ma ogromne znaczenie. To przecudowny film – Jerzy Maksymiuk, dyrygent

ddfekgf

Podziel się opinią

Share
ddfekgf
ddfekgf